O upływie ważności dokumentu przypomni SMS od urzędu

  • Anna Ładan,
  • PAP,

Dzisiaj wiceminister Janusz Cieszyński poinformował w Sejmie o rozwijaniu elektronicznego systemu rozwiązań dla obywateli. Według niego, do końca tego roku, tylko z profilu zaufanego może korzystać 18 mln Polaków.

mohamed_hassan /Pixabay

W pandemii gwałtownie wzrosła w Polsce liczba użytkowników usług e-administracji. Aktualnie ponad 13 mln obywateli korzysta z profilu zaufanego, a zainteresowanie nim ciągle rośnie. „Jest szansa, że dobijemy do 5 mln nowych użytkowników w 2021 r.” – powiedział w Sejmie Janusz Cieszyński. Cieszyński poinformował też posłów, że z aplikacji mObwatel korzysta obecnie ok. 6 mln osób. Wskazał, że mObywatel zawiera m.in. dowód tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy certyfikat Covid. "Mamy dość ambitne plany, jeśli chodzi o rozwój tej aplikacji tak, żeby ona bardziej niż ten cyfrowy portfel przypominała aplikację transakcyjną, taką jak w bankowości elektronicznej, czyli żeby ten proces można było od A do Z zrealizować w ramach tej aplikacji mobilnej” - powiedział.

W ocenie Janusza Cieszyńskiego, obecnie koszt wysłania SMS zbliżył się do zera, więc nic nie stoi na przeszkodzie rozwoju tej formy komunikacji z obywatelami. Powiedział też, że rząd zaproponuje telekomom zmianę formuły rozliczania płatności za te SMS-y – będzie ona zależeć od liczby abonentów mających tę możliwość, a nie – jak teraz – od liczby wysłanych wiadomości.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com