Nowe usługi w telewizji kablowej CATV

  • Adam Urbanek,

Vectra konsoliduje rynek CATV

Działająca na rynku telewizji kablowej w Polsce od 1991 r. Grupa VECTRA (cable.com SA, Vectra SA, Vectra-EL SA i Vectra Operator SA) z siedzibami w Elblągu i Gdyni miała pod koniec ub.r. ok. 400 tys. abonentów sieci kablowej, obejmującej ponad 85 miast. W 1995 r. VECTRA rozpoczęła i nadal kontynuuje proces intensywnej konsolidacji rynku kablowego, dokonując wielu przejęć lokalnych sieci kablowych - działających w różnych miastach kraju (głównie na Pomorzu). Od 2000 r. - po zakupie kilkunastu sieci skupionych pod szyldem warszawskiej spółki TVM oraz pozyskaniu inwestorów instytucjonalnych z grupy kapitałowej BRE Banku - spółka rozpoczęła świadczenie usług dodanych w postaci dostępu do Internetu.

Z internetowych usług sieci VectraNet mogą korzystać abonenci zamieszkali w: Białymstoku, Elblągu, Kielcach, Olsztynie, Ostródzie, Pile, Raciborzu, Słupsku, Suwałkach, Świnoujściu, Wejherowie i Wrocławiu. Przydzielony adres IP umożliwia uruchomienie z prywatnego komputera własnego serwisu webowego, przez modem kablowy działający w standardzie DOCSIS i Euro-DOCSIS.

W większości miast wchodzących w skład Grupy VECTRA zbudowała multimedialną i szerokopasmową sieć transmisji danych VectraNet, głównie dla internautów. Użytkownicy VectraNetu, mający komputer wyposażony w kartę sieciową (standard Ethernet lub port USB), mogą uzyskać adres IP z klasy publicznej, który udostępnia zasoby w ramach FTP. Mają oni również możliwość zakładania kont pocztowych oraz przestrzeń dyskową na tworzenie własnych stron WWW (10 MB). Dla internautów firma oferuje dwa typy usług pakietowych: PAKIET eV_dom (do 128 kb/s) oraz PAKIET eV_glob (do 256 kb/s).

Strategią firmy jest dalsza konsolidacja zasobów w kraju, wzrost zakresu oferowanych usług przez zapewnienie dostępu do Internetu na całym obszarze sieci oraz wdrażanie usług multimedialnych. Firma nie zamierza tworzyć, lecz jedynie promować zewnętrzne usługi sieciowe, które mają szansę szybko upowszechnić się w telewizji kablowej: monitorowanie obiektów, portale internetowe społeczności lokalnych, home-banking oraz telemetrię (zdalny odczyt liczników).

Aster City - największa sieć w Warszawie

Zestawienie dostępnych pakietów w sieci Aster City

Założona w 1994 r. Aster City Cable sp. z o.o. jest teraz największym operatorem telewizji kablowej w stolicy i jej okolicach. Firma świadczy usługi dla ponad 280 tys. abonentów CATV oraz dociera do ok. 525 tys. okablowanych mieszkań. Będąca pionierem w Polsce w zakresie świadczenia dostępu do Internetu poprzez sieć telewizji kablowej (w 1998 r.) firma Aster City dostarcza usługi szerokopasmowe prawie 30 tys. internautów. Komunikację internetową z komputerem uzyskuje się przez modemy kablowe Motoroli (SB 4200 E) i Terayona (TJ 720) za pośrednictwem karty sieciowej standardu Ethernet lub portu USB.

Ofertę programów telewizyjnych i radiowych wzbogacono w możliwość instalowania różnych pakietów do dwukierunkowej transmisji danych IP. W każdym z nich Aster City oferuje adres IP z klasy publicznej bądź prywatnej. Publiczne adresy IP dają abonentom duże możliwości w korzystaniu z sieci i komunikacji pomiędzy jej użytkownikami: NetMeeting, gry online czy Voice over IP. Abonenci mogą też umieszczać na swych komputerach serwisy WWW lub FTP, które są dostępne również dla innych użytkowników Internetu. Natomiast adresy IP z klasy prywatnej zapewniają większą anonimowość i bezpieczeństwo, są więc preferowane przez klientów biznesowych.

Do korzystania z Internetu przez sieć Aster City wystarcza dowolny komputer osobisty, podłączony do sieci kablowym stałym łączem. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem karty sieciowej standardu Ethernet lub portu USB oraz poprzez zainstalowany przez operatora modem kablowy, funkcjonujący w standardzie Euro-DOCSIS lub DOCSIS.

Gawex Media na sprzęcie z DGT

Aplikacja produktów DGT w sieci CATV

Działający na terenach północnej Polski (Szczecinek, Borne, Czaplinek, Złocieniec, Budowo, inne) operator lokalnej telewizji kablowej Gawex Media, rozszerzył w tym roku swe usługi o aplikacje głosowe za pośrednictwem terminali ATK gdańskiej firmy DGT. Abonencki Terminal Kablowy DGT 7410 wraz z Serwerem Komunikacji Brzegowej (SKB) pozwala na klasyczną integrację sieci komutowanej (aparaty analogowe) z teleinformatyczną.