Nokia Siemens Networks prezentuje technologię optymalizującą pracę sieci telekomunikacyjnych

  • NetWorld Online JCH,

Firma Nokia Siemens Networks zaprezentowała opracowaną przez siebie technologię Liquid Net, która jest w stanie uwalniać nieużywane w danym momencie zasoby sieci telekomunikacyjnej i w razie potrzeby przydzielać je tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Rozwiązanie monitoruje cały czas sieć w trybie online i po przeanalizowaniu obsługiwanego przez nią ruchu przekierowuje poszczególne jego fragmenty do najbardziej drożnych kanałów.

Z badań przeprowadzonych przez Nokia Siemens Networks wynika, że w 2020 r. statystyczny Polak odbierze i wyśle za pomocą swojego telefonu komórkowego, smartfona czy tabletu ponad 52 razy więcej danych niż obecnie, a liczba abonentów sieci szerokopasmowych wyniesie 35 mln. W 2020 roku statystyczny Polak będzie pobierał w skali miesiąca aż 6422 MB danych. Obecnie jest 122 MB, a z mobilnych sieci szerokopasmowych korzysta 8,8 mln abonentów w całym kraju. Nokia Siemens Networks twierdzi, że opracowane przez nią rozwiązanie Liquid Net może sprostać tym wyzwaniom, głównie przez lepsze wykorzystywanie zasobów operatorów telekomunikacyjnych.

Architektura Liquid Transport

W Liquid Net wykorzystano założenia opracowanej wcześniej architektury Liquid Radio. Wzbogaca ona sieć o funkcje Liquid Core i Liquid Transport, które można wdrożyć osobno w środowiskach złożonych ze sprzętu różnych producentów. Liquid Net składa się więc z trzech elementów: Liquid Core, Liquid Radio i Liquid Transport. Liquid Core pozwala na jednoczesną pracę poszczególnych elementów sieci szkieletowej na jednej platformie sprzętowej i dynamicznie optymalizuje przepustowość sieci. Liquid Transport usprawnia przepływ danych, natomiast Liquid Radio zwiększa pojemność i elastyczność radiowej sieci dostępowej. Technologie te można wdrażać razem bądź osobno.

Zobacz również:

"Dzięki Liquid Net operatorzy mogą skonfigurować sieć tak, aby sama dostosowywała pojemność i zasięg do aktualnego zapotrzebowania. Rozwiązanie uwalnia ponad 80% niewykorzystanej przepustowości sieci szerokopasmowej, przez co jest w stanie wydatnie zwiększyć jej elastyczność i efektywność. Dzięki temu operatorzy będą w stanie w dalszym ciągu dostarczać usługi na najwyższym poziomie nawet w momencie gwałtownego wzrostu ilości transferowanych danych" - mówi Piotr Gettlich, kierownik ds. telekomunikacyjnych rozwiązań sieciowych w Nokia Siemens Networks.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com