Nie od razu Kraków zbudowano

  • Rafał Jakubowski,

mBank do zarządzania zawartością internetowego serwisu informacyjnego zastosował narzędzie DynaXML 2.0.

mBank do zarządzania zawartością internetowego serwisu informacyjnego zastosował narzędzie DynaXML 2.0.

<b>WOJCIECH BOLANOWSKI</b>, doradca departamentu bankowości elektronicznej Bre Banku SA

Pod koniec lipca br. mBank uruchomił nową wersję serwisu internetowego. Zmiany nie sprowadzają się jednak tylko do wprowadzenia nowej szaty graficznej, struktury serwisu i jego systemu nawigacji. Pięcioosobowy zespół zajmujący się obsługą redakcyjną serwisu internetowego został bowiem wyposażony w nowe narzędzie do zarządzania jego treścią - platformę DynaXML 2.0 J2EE firmy AMG.Net. "Uruchamiając mBank, wyszliśmy z założenia, że skoro mamy prostą ofertę, to komunikacja z klientem również będzie prosta. Jedynymi modyfikacjami wprowadzanymi na stronach WWW miały być zmiany oprocentowania i regulaminów" - opowiada Wojciech Bolanowski, doradca Departamentu Bankowości Elektronicznej BRE Banku SA. Wraz z poszerzaniem oferty banku zwiększało się zapotrzebowanie na elastyczność systemu zarządzania zawartością.

Nie tylko aktualności

Od chwili uruchomienia pracownicy pierwszego polskiego banku wirtualnego korzystali z prostego systemu redakcyjnego umożliwiającego edytowanie wyłącznie strony z aktualnościami. Pozostałe elementy serwisu były modyfikowane przez informatyków wprowadzających zmiany w plikach źródłowych. Nie było możliwe zarządzanie grafiką, brakowało funkcji obsługi obiegu dokumentów.

"Nowy system oferuje większą elastyczność. Pozwala m.in. na przypisywanie pracownikom ról i nadawanie im na tej podstawie różnych uprawnień. Zwiększono także liczbę elementów podlegających zmianom z poziomu systemu redakcyjnego. Redagowane są już nie tylko wiadomości, komunikaty i ich krótkie zapowiedzi, ale także ankiety, tabele, wykresy oraz cała struktura działu FAQ" - mówi Wojciech Bolanowski. - "Wraz z nowym systemem wprowadzono możliwość formatowania tekstu, dołączania grafiki oraz zmian w strukturze strony poświęconej konkursom i promocjom".

Prosto z Worda

Nowy system redakcyjny zastosowany w mBanku już wcześniej znalazł zastosowanie w innych projektach internetowych BRE Banku: izzyBanku, Multiporcie i Multibanku. DynaXML 2.0 J2EE pozwala przede wszystkim na tworzenie i redagowanie treści przez przeglądarkę WWW w trybie WYSIWYG. Oprogramowanie umożliwia też współpracę z pakietem biurowym Microsoftu. Autorzy mogą tworzyć dokumenty w Wordzie lub Excelu, które są zapisywane bezpośrednio do bazy danych dokumentów. DynaXML 2.0 J2EE ma moduły wspierające obieg dokumentów, dzięki czemu możliwa jest kontrola procesu redakcyjnego, zarządzanie rolami użytkowników i przydzielanymi im uprawnieniami, a także obsługa dokumentów wielojęzycznych.

Treść dokumentów jest przechowywana w relacyjnej bazie danych. W tym celu w mBanku zastosowano bazę danych MySQL. Serwerem aplikacyjnym dla całego systemu jest Orion Application Server.

Wszystkie elementy pojawiające się na stronach internetowych generowanych przez DynaXML są obiektami znajdującymi się w jednej bazie danych. Zarządzanie zawartością polega na tworzeniu obiektów i przypisywaniu im poszczególnych stron wraz ze wskazaniem roli, w jakiej występują. Jako podstawowy mechanizm wymiany danych zastosowano technologię XML.

DynaXML 2.0 J2EE to druga wersja tego systemu. Pierwotnie był on tworzony w technologii Perl. Jego przebudowa pod kątem pracy w środowisku J2EE pozwoliła na integrację DynaXML z platformą Dynamo firmy ATG.

Ku dynamicznym treściom

mBank planuje w ciągu najbliższych miesięcy wzbogacenie DynaXML 2.0 o system publikacji Dynamo, na który składają się elementy wspierające handel elektroniczny, obsługę portali i tzw. e-CRM. "Na razie zadowalamy się generowaniem tradycyjnych, statycznych stron HTML z bazy systemu redakcyjnego. Docelowo zamierzamy wdrożyć platformę Dynamo, która pozwoli tworzyć te strony dynamicznie" - zapowiada Wojciech Bolanowski.

Oprogramowanie ATG Dynamo umożliwiłoby bankowi personalizowanie wyświetlanych informacji. Dzięki temu mBank mógłby wykorzystać np. mechanizm scenariuszy, pozwalający na planowanie sposobu interakcji systemu z klientem. Dzięki prostemu, wizualnemu interfejsowi pracownicy banku mogliby tworzyć zaawansowane scenariusze typu "jeżeli klient zaloguje się w serwisie, wyślij do niego mail" lub "jeśli klient wykona daną czynność, zaprezentuj mu odpowiednią ofertę".

Zapis projektu

Wdrożenie: System zarządzania zawartością serwisu internetowego DynaXML 2.0 J2EE

Cel: Umożliwienie edytowania większości elementów witryny mBanku z poziomu systemu redakcyjnego wg mechanizmu ról pracowników

Technologie: Baza danych MySQL, serwer aplikacyjny Orion Application Server

Wykonanie: AMG.Net

Osoba odpowiedzialna: Wojciech Bolanowski, doradca Departamentu Bankowości Elektronicznej BRE Banku SA

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com