Najszybsza "grafika" świata

  • Juliusz Kornaszewski,

Większość sprzedawanych układów graficznych to modele klasy podstawowej. To m.in. dlatego - co część osób może zaskoczyć - największym światowym producentem "grafik" jest... Intel, który bryluje w rdzeniach graficznych zintegrowanych z chipsetami płyt głównych. NVIDIA i AMD/ATI są zaś daleko w tyle za samotnym liderem. Tym razem nie będziemy jednak poszukiwać najwydajniejszej karty wśród modeli najtańszych, lecz powędrujemy na drugi koniec skali i przetestujemy najszybszy oferowany model GeForce 8800 Ultra dodatkowo stuningowany fabrycznie przez specjalistów z EVGA. Ta karta żadnej gry się nie boi, a, co istotne, pomimo swoich nieprzeciętnych możliwości pracuje prawie bezgłośnie.

EVGA to producent, który w swoim katalogu ma zarówno karty o standardowych, jak i podwyższonych parametrach. Najbardziej interesujące są te ostatnie - bo nie tylko pracują szybciej od typowych modeli zbudowanych zgodnie z projektem wzorcowym NVIDII lecz mają także zmodyfikowane układy chłodzenia, poprawiające odprowadzanie ciepła z mocno nagrzewającego się rdzenia procesora i pamięci.

Karty takie jak prezentowany Zotac N-Fire 8800 GTX AMP! Edition to dobra propozycja dla właścicieli dużych monitorów. Jak wszystkie karty NVIDII serii GF8xxx może pracować z drugą kartą tej serii w trybie SLI.

Fabrycznie tuningowana

Testowany przez nas model to najszybsza dostępna obecnie karta graficzna w ofercie EVGA - GeForce 8800 Ultra S.C (Super Clocked). Standardowa odmiana GeForce 8800 Ultra pod względem architektury procesora graficznego nie różni się od modelu GeForce 8800 GTX. Obie mają po 24 potoki renderingu, 128 zunifikowanych jednostek przetwarzania (dynamicznie przydzielane są im zadania obróbki pikseli, wierzchołków, oświetlenia czy fizyki) oraz 768 MB pamięci GDDR3 pracującej z 384-bitowym interfejsem. Obie karty wymagają podłączenia dwóch dodatkowych wtyczek zasilania 6-pin (czyli zasilacza zgodnego z SLI, lub innego odpowiednio wydajnego). W GTX-ie częstotliwość taktowania procesora to 575 MHz, a pamięci - 1,8 GHz. W wersji EVGA zwiększono częstotliwość taktowania procesora i pamięci. GPU pracuje z taktowaniem 655 MHz, a 768 MB pamięci GDDR3 aż 2250 MHz.

Zobacz również:

Karta graficzna EVGA e-GeForce 8800 Ultra Superclocked

Ta ostatnia wartość jest szczególnie interesująca, bo praktycznie osiągnięto już maksymalny poziom częstotliwości pracy dla pamięci tego rodzaju. Wyższe zapewniają jedynie nowe moduły GDDR4 (stosowane przez ATI w niektórych kartach), lecz te z racji dłuższego czasu dostępu wcale nie musiałyby być szybsze od przyspieszonych modułów zastosowanych przez EVGA. W karcie zwiększono także częstotliwość taktowania wewnętrznych jednostek odpowiedzialnych za cieniowanie. Pracują one z częstotliwością 1663 MHz. Model 8800 Ultra S.C. to podobnie jak standardowy GTX, karta o potężnych rozmiarach. Jest bardzo długa - ok. 27 cm, dlatego przed jej zakupem koniecznie sprawdźcie, czy zmieści się w Waszej obudowie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com