Na Marsie zabrakło pamięci

  • Andrzej Maciejewski,

Przyczyną milczenia marsjańskiego pojazdu Spirit był brak odpowiedniej ilości pamięci RAM. Kontakt z łazikiem urwał się 22 stycznia i wydawało się, że niecałe trzy tygodnie po lądowaniu na powierzchni Marsa, misja Spirita dobiegła końca z powodu awarii sprzętu.

Spirit na powierzchni Marsa

Pojazdem steruje system składający się z 20-MHz procesora PowerPC i 128 MB pamięci. Jego pracę kontroluje specjalna wersja systemu operacyjnego VxWorks firmy Wind River. Po tym jak sonda zamilkła, twórcy systemu dokonali analizy problemu i doszli do wniosku, że awaria musi mieć związek z pamięcią operacyjną, którą dysponuje Spirit. Na VxWorks oraz aplikacje diagnostyczne stosowane podczas badania powierzchni planety łazik poświęca 32 MB swojej pamięci RAM. Skromne możliwości systemu wymagają przesyłania nowych instrukcji do sondy po zakończeniu każdego etapu. Wygląda na to, że euforia wywołana udanym lądowaniem i odebraniem pierwszych przekazach z Marsa spowodowała, iż inżynierowie NASA nie dość szybko wymazali z pamięci Spirita stare instrukcje doprowadzając do jego unieruchomienia. "To tak, jak ze starym komputerem z systemem Windows, w którym zaczyna brakować miejsca na dysku twardym. Każda kolejna operacja powoduje destabilizację pracy systemu jeśli się go nie oczyści" - mówi Mike Deliman z Wind River.

Zdjęcie powierzchni Marsa wykonane przez sondę Spirit

Problem został zdiagnozowany w niecały tydzień po awarii. Inżynierowie naprawili błąd, przełączywszy łazika się w stan diagnostyczny. Wysłali odpowiednie instrukcje i wymazali z pamięci stare dane, dzięki czemu Spirit odzyskał możliwość działania. Druga sonda - Opportunity wylądowała na czerwonej planecie 24 stycznia. Przypomnijmy, że pośród naziemnego zespołu, który kieruje pracami marsjańskich robotów jest Maciej Hermanowicz, 17-letni licealista z Dywit koło Olsztyna. Jest on laureatem światowego konkursu, którego 16 zwycięzców wyjechało do USA, aby wziąć udział w projekcie "Mars Exploration Rover Mission".
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com