MSWiA unieważnia przetarg na system łączności TETRA

  • Piotr Rutkowski,
  • S. Kosieliński,

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, powodem jest przedłużający się przetarg, co spowoduje, że Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej tzw. TETRA nie zadziała na mistrzostwa europy w piłce nożnej Euro 2012. A skoro tak, to przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę i unieważnić dotychczasowy przetarg.

Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, oświadczył dzisiaj (6 kwietnia) na konferencji Computerworld Państwo 2.0, że zamierza unieważnić przetarg na rządowy system łączności radiowej. Tym samym musi w najbliższym czasie przedstawić scenariusz alternatywny. Tymczasem Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie buduje jednolitej, zintegrowanej sieci w standardzie TETRA, przeznaczonej dla rządowych służb ratunkowych i policyjnych. Jak się wcześniej mówiło, szacowana wartość projektu ogólnopolskiego "TETRY" to ok. 500 mln zł.

Przetarg na Zaprojektowanie budowę i wdrożenie Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej - etap I (OCSŁR) ogłoszono we wrześniu 2010 r. Gdy przedstawiciele Centrum Projektów Informatycznych MSWiA otworzyli wówczas koperty z ofertami na OCSŁR. Pojawiły się wszystkie największe firmy.

Alcatel-Lucent wybrał na partnera włoską firmę Selex Communication, która u nas pracowała m.in. dla Straży Granicznej. Wielki francuski koncern przemysłu obronnego Thales postawił na polską spółkę-córkę i z nią zawiązał konsorcjum. Ofertę złożyło również konsorcjum w składzie: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, IABG (Niemcy) - zajmująca się różnymi aspektami bezpieczeństwa oraz SAIC - amerykański integrator, specjalizujący się w przedsięwzięciach na rzecz poprawy bezpieczeństwa infrastruktury. Ta oferta wzbudziła największe zaskoczenie. Wasko zdecydowało się na samodzielny start, podobnie jak Siemens. Motorola Polska połączyła siły ze swoimi spółkami w Polsce i w Niemczech. Natomiast EADS Defence & Security zaprosił do współpracy ATM. Wreszcie do przetargu przystąpiło Asseco Poland z dwoma mniejszymi spółkami Texel i Safeguard.

Komisja Przetargowa - po zapoznaniu się z ofertami - miała ogłosić pięć, które kwalifikują się do następnego etapu przetargu ograniczonego. Wówczas mieliśmy dowiedzieć się, ile zażądają oferenci za zbudowanie OCSŁR. Przypomnijmy, Polska jako ostatnia w Europie ogłosiła przetarg na budowę systemu cyfrowej radiowej łączności dla służb porządkowych i ratowniczych. Wrzesień 2010 r. to był ostatni moment, aby zdążyć z budową systemu, bez którego nie da się bezpiecznie zorganizować mistrzostw europy w piłce nożnej Euro 2012.

Ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przetarg został podzielony na kilka etapów. W pierwszym - który obejmował wymieniony wyżej przetarg - przewidywał budowę nowej sieci radiowej w ciągu trzech lat w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, aglomeracji śląskiej oraz ich okolicach. Z powodu przedłużającego się przetargu, z wdrożeniem systemu TETRA na Euro 2010 nie zdążymy. Teraz więc - zgodnie z nową koncepcją - budowany będzie od razu system ogólnopolski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com