Kup drukarkę 3D – inwestycja zwróci się w rok

  • Krzysztof Pielesiek,

Amerykanie przeprowadzili badania, z których wynika, że drukowanie produktów codziennego użytku pozwala zaoszczędzić tysiące dolarów rocznie. Czy przeciętny Smith powinien rzeczywiście myśleć o zainwestowaniu w to urządzenie?

Drukarka 3D RepRap

Naukowcy z Michigan Technological University twierdzą, że tak. Opublikowali oni badanie zatytułowane „Life-cycle economic analysis of distributed manufacturing with open-source 3-D printers”. Dowiadujemy się z niego, że gospodarstwo domowe, które w skali roku w drukarce 3D wytwarzać będzie około 20 przedmiotów codziennego użytku, zaoszczędzi mniej więcej dwa tysiące dolarów. Autorzy dokumentu twierdzą, że ich wyliczenia są bardzo konserwatywne. Może się więc okazać, że intensywna eksploatacja drukarki przyniesie jeszcze większe oszczędności.

To jednak nie koniec interesujących wniosków umieszczonych w badaniu. Naukowcy twierdzą, że używanie drukarki 3D nie tylko powinno przynieść oszczędności, ale i powinno pozwolić zarabiać na niej.

Zobacz również:

W badaniu wzięto pod uwagę części zamienne do drukarki 3D, które oczywiście można dzięki niej stworzyć. Podliczono koszt ich wysyłki i podatki. Doliczono nawet koszt błędnych wydruków stanowiący 1/5 wszystkich wytworzonych przedmiotów. Rezultat? Marża sklepowa na części jest tak duża, że o wiele bardziej opłaca się je tworzyć samemu, a nawet sprzedawać je. Naukowcy twierdzą, że wszystkie interesujące ich części, stworzyli w drukarce 3D za 18 dolarów. Najniższa cena jaką udało im się znaleźć w sklepie to 312 dolarów.

Pokazano także, że przy cenie drukarki 3D ustalonej na 3 tysiące dolarów, inwestycja w nią zwróciła się w mniej niż rok. Naukowcy twierdzą, że wskaźnik ROI (return on investment) wynosi w tym przypadku więcej niż 200%. Założono tu, że drukarka będzie pracowała przez mniej więcej 25 godzin w ciągu roku.

To absolutnie niewiarygodne, że za pomocą drukarki 3D możesz stworzyć własne firanki pod prysznic i pobić ich cenę sklepową. (…) Możesz stworzyć dokładnie to, czego potrzebujesz. To prawdziwa siła druku 3D. Możesz mieć przedmioty stworzone pod swoje potrzeby, za kwoty mniejsze niż te, które uzyskałbyś u producentów w Chinach” – mówił Joshua Pearce z Michigan Technological University.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com