Komunikacja mobilna

  • Adam Urbanek,

Strategia Mobile business Siemensa

Rys.6 Koncepcja łączności mobilnej Siemensa

Przyszły sukces w komunikacji bezprzewodowej 3G Siemens upatruje w rozwijaniu mobilnego biznesu, poprzez oferowanie bardziej elastycznego komunikowania się z dowolnego miejsca. Strategię mobilnego biznesu firma opiera na integracji łączności ruchowej, platform IP/ATM oraz e-biznesu - przez jednoczesne rozwijanie czterech filarów telekomunikacyjnych, stanowiących podstawę aplikacji dla Internetu trzeciej generacji. Należą do nich następujące rozwiązania:

- konwergencja z sieciami IP - realizowana za pośrednictwem systemu Surpass (protokoły TCP/IP) dla operatorów publicznych oraz systemu HiPath dedykowanego przedsiębiorstwom

- rozszerzanie routingu IP - z wykorzystaniem produktów Unisphere Solution

- wdrażanie przewodowych i bezprzewodowych sieci dostępowych - do jednoczesnej transmisji głosu z danymi oraz

- stały rozwój sieci optycznych - udrażniających szerokopasmowy przekaz w sieciach szkieletowych 3G.

Siemens jest jednym z nielicznych dostawców, którzy mają w swojej ofercie komplet rozwiązań teleinformatycznych, poczynając od wielu wersji multimedialnych telefonów komórkowych i własnych stacji bazowych w technologii GSM i WCDMA, przez nowoczesne centrale komutacyjne z przełączaniem pakietów, a na terabitowych sieciach telekomunikacyjnych do budowy sieci szkieletowych kończąc. Wielokrotnie demonstrowane przez Siemensa systemy UMTS (3G), zrealizowane w koncepcji UTRAN (Universal Terrestial Radio Access Network) - działające w obydwu trybach: FDD (Frequency Division Duplex) i TDD (Time Division Duplex) - stanowią podstawę do rozwijania aplikacji szerokopasmowych dla abonentów mobilnych.

Propozycja Alcatela

Rys.7 Współczesna architektura UMTS (3G) Alcatela

Firma Alcatel, która według Dataquest zajęła trzecią pozycję na rynku usług bezprzewodowych w Europie (2000 r.), wkroczyła na rynek sieci trzeciej generacji testowym rozwiązaniem systemu UMTS - uruchomionym w 1999 r. wspólnie z japońską firmą Fujitsu. Podstawą działania szerokopasmowego systemu 3G jest unowocześniona wersja sztandarowego produktu Alcatela - Evolium Multi-Standard Node B - umożliwiającego współdziałanie wielu aplikacji, opartych na technologiach GSM, EDGE i UMTS, z protokołami IP.

Wyjątkowość koncepcji UTRAN polega na zastosowaniu dwóch różnych, wzajemnie uzupełniających się trybów dostępu radiowego: FDD - odpowiedniego dla ruchu symetrycznego oraz TDD - bardziej odpowiedniego dla ruchu asymetrycznego, generowanego podczas korzystania z Internetu.

Pokaz działania rozwiązania UMTS firma przedstawiła po raz pierwszy podczas Światowego Kongresu GSM w ubiegłym roku, a najnowsze rozwiązanie trzeciej generacji, realizowane przez Alcatel/Fujitsu w konwencji sieciowej UTRAN (Universal Terrestrial Radio Access Network) ma mieć premierę jeszcze w tym roku. Zgodnie z założeniami będzie to w niedalekiej jedyny standard komunikacji bezprzewodowej, kontaktujący się z terminalami multimedialnymi internetowej ery.

Lucent na drodze do UMTS

Wizję komunikacji multimedialnej o wysokiej jakości usług Lucent Technologies wiąże z sieciami CDMA (Code Division Multiple Access), w których to konstrukcjach ma ona największe osiągnięcia, chociaż prototypowe rozwiązanie G3G (Global Third Generation) firma już zademonstrowała publicznie (USA, Japonia). W odróżnieniu od innych wielkich producentów Lucent Technologies do tej pory skupiała się raczej na realizacji połączeń i zwiększeniu przepływności sieci szkieletowych, produkcji systemów identyfikacji HLR (Home Location Register) oraz węzłów ISP (Internet Service Provider) do obsługi sieci UMTS. W tym też zakresie oraz dalszym ulepszaniu szybkiej techniki pakietowej VPN (Virtual Private Network) dla stacjonarnych sieci szkieletowych trzeciej generacji firma wykazuje największe zainteresowanie.