Komputer dla profesjonalisty - wykorzystaj dostępną moc

  • Piotr Lewandowski,

Karta graficzna do boju

Dobra przeglądarka zdjęć ułatwi zarządzanie zasobami graficznymi

Nie tylko zdjęcia wymagają poprawy jakości

TMPGenc wykorzystuje technologię NVIDIA Cuda, dzięki temu jest bardzo szybki.

3ds MAX to jedno z najlepszych narzędzi do tworzenia grafiki trójwymiarowej.

Najlepszym systemem operacyjnym będzie 64 bitowa wersja Windows 7. System ten najlepiej wykorzysta możliwości sprzętu.

Ponadto posiadacz wydajnego zestawu powinien wybierać programy, które wykorzystają jego wszystkie możliwości i zaoferują dużą funkcjonalność.

Zobacz również:

Warto zwrócić uwagę na aplikacje przeznaczone dla wielordzeniowych, 64 bitowych procesorów oraz narzędzia wykorzystujące moc obliczeniową karty graficznej. Jeżeli na przykład zajmujesz się fotografią, zainteresuj się FastPictureViewer Professional.

To profesjonalna przeglądarka zdjęć posiłkująca się układem graficznym. Obsługę akceleracji GPU ma również Photoshop w wersji CS4 i CS5.

Dobre efekty podczas montażu wideo dają CyberLink PowerDirector, Sony Vegas, Adobe Premiere Pro czy Corel VideoStudio. Osoby zainteresowane poprawą jakości filmów powinny wybrać program vReveal.

Transkodowanie materiału można przeprowadzić za pomocą Badaboom, Cyberlink MediaShowExpresoo czy profesjonalnych MediaCoder lub TMPGEnc.

Projektantom przyda się na pewno AutoCAD, który także potrafi wykorzystać możliwości GPU. Do tworzenia grafiki 3D najlepszy będzie 3ds MAX, Canvas lub Autodesk Maya. Natomiast do komputerowego składu i łamania tekstu można użyć Adobe InDesign.

CUDA i STREAM

Na rynku jest kilka technologii, które pozwalają wykorzystać moc obliczeniową karty graficzną do przetwarzania grafiki, dźwięku i wideo. Jeśli aplikacja oznaczona jest logo CUDA to wykorzysta do pracy karty GeForce. Z kolei STREAM oznacza bliźniaczą technologię stosowaną w kartach Radeon. Obie firmy godzi Microsoft, oferując DirectX Cumpute, który potrafi wykorzystać do obliczeń zarówno GPU NVIDIA jak i ATI. Dodatkowe technologie oferujące wsparcie akceleracji dekodowania wideo to DXVA (Microsoft), PureVideo (NVIDIA) i ATI Avivi (ATI)

Przykładowe programy dla profesjonalisty