Kierunek: zarządzanie

  • Jarosław Ochab,

Dzięki wbudowanemu w WSM modułowi wizualizacji można z naprawdę dużą dokładnością określać obszar dostępu do sieci. Spory entuzjazm wzbudziła prezentacja właśnie tych funkcji. CA wykorzystała wprowadzony do WSM plan dużej sali, w której odbywała się konferencja. Yogesh Gupta, szef działu technologicznego CA, zakreślił w module administracyjnym WSM niewielki kilkunastometrowy obszar dostępu do WLAN, w centralnej części sceny. Opuszczając ten obszar o zaledwie parę metrów, nawet w pełni autoryzowany użytkownik traci "zasięg".

W lokalizacji objętej takim systemem powinno oczywiście funkcjonować kilka wzajemnie widzących się stacji WLAN, by możliwa była triangulacja. Specjaliści CA zapewniali, że WSM, współpracując z odpowiednimi sprzętowymi skanerami radiowymi, jest w stanie obsługiwać tę funkcję nawet w niezbyt "zagęszczonych" środowiskach WLAN.

Wireless Site Management może znacząco usprawnić zarządzanie kontrolą dostępu, zwłaszcza w biurowcach, gdzie sąsiaduje ze sobą wiele sieci użytkowanych przez różne firmy. Przedsiębiorstwa wykorzystują rozwiązania bezprzewodowe na coraz większa skalę, nowy produkt CA ma więc duże szanse rynkowe. Cechuje go znacznie większa funkcjonalność niż moduły do obsługi urządzeń mobilnych dostępne wcześniej dla Unicenter. Jedyną realną konkurencją CA będą na razie rozwiązania Cisco. Produkt, obecnie dostępny w wersji beta, jest już testowany przez kilku klientów CA w Stanach Zjednoczonych.

Otwieramy bazę

Podczas tegorocznej konferencji CA starała się przekonać o swoim zaangażowaniu w rozwój open source. Duże poruszenie w branży wywołała wiadomość, że już w sierpniu br. firma udostępni kod źródłowy swojej relacyjnej bazy danych Ingres. Ten nieco zapomniany produkt należał niegdyś do pierwszej ligi obok Oracle, DB2, Informix czy Sybase. W Polsce platformę tę wykorzystuje kilka dużych firm, m.in. PZU.

Pod względem funkcji i wydajności Ingres wciąż jest zaliczany do ścisłej czołówki. Zapewnia m.in. wsparcie dla Oracle Cluster File System (OCFS) oraz opracowanej przez IBM technologii Open DLM (Open Distributed Lock Manager - rozwiązanie do koordynacji transakcji obejmujących wiele baz). Computer

Associates liczy na to, że dzięki rosnącemu zainteresowaniu rozwiązaniami open source w biznesie Ingres zyska drugą młodość.

Firma od pewnego czasu podejmuje próby spopularyzowania tej platformy w środowisku linuxowym. W kwietniu 2004 r. CA udostępniła wersję swojej bazy zoptymalizowaną dla serwerów z procesorami AMD Opteron. Ingres to z pewnością znacznie dojrzalszy produkt niż MySQL czy PostgreSQL. Jest jednak mało popularny wśród twórców oprogramowania. Udostępnienie go środowisku open source może to jednak zmienić. CA szacuje globalną liczbę użytkowników Ingres na ok. 25-50 tys. Na potrzeby dystrybucji swojej bazy opracowała własny model licencji (Trusted Open Source License), który będzie certyfikowany przez organizację Open Source Initiative (OSI).

Obecnie trudno przewidzieć, jak posunięcie CA wpłynie na rynek relacyjnych baz danych. CA liczy na sukces, ale raczej w długim okresie - nie spodziewa się natychmiastowej rewolucji. Przedsiębiorstwa korzystające z innych komercyjnych lub niekomercyjnych platform z pewnością nie zaczną masowo migrować na Ingres - głównie ze względu na trudności w portowaniu aplikacji. Uwolnienie bazy może jednak z czasem zmienić układ sił na rynku. Mają w tym pomóc kolejne sojusze, jakie zawiera CA, m.in. z JBoss. Firmy chcą opracować wspólny pakiet do tworzenia aplikacji w środowisku Java na bazie serwera aplikacyjnego JBoss i bazy Ingres.

W Las Vegas CA przedstawiła jeszcze kilka innych inicjatyw związanych ze środowiskiem open source. Ukłonem w stronę open source jest opracowywany przez firmę moduł KGEM (Kernel Generalized Event Management), który ma zapewnić możliwość wymiany informacji o zdarzeniach zachodzących na poziomie jądra Linuxa z zewnętrznymi aplikacjami narzędziowymi.

Długa droga Ingresa

Relacyjna baza Ingres była rozwijana w latach 70. przez zespół programistów z University of California w Berkeley. W roku 1980 powstała firma Relational Technology, która zajęła się rozwojem komercyjnego już produktu - University INGRES. Później jeszcze oprogramowanie dwukrotnie zmieniało właściciela, aż w końcu prawa do Ingres przejęła Computer Associates.