Kasetowy Fujitsu

  • Janusz Chustecki,

Fujitsu Siemens wprowadził do swojej oferty nowy serwer kasetowy oznaczony symbolem BX300. Serwer jest wyposażony w intelowskie procesory Pentium M 1,6 GHz (projektowane z myślą o komputerach przenośnych), dzięki czemu pobiera niewiele prądu i wydziela mało ciepła.

Nowy serwer zastąpi systemy kasetowe Fujitsu oparte na procesorach Pentium III. W serwerze BX300 można instalować 1 lub 2 procesory, do 4 GB pamięci RAM (typu DDR z protekcją ECC) i dwa 2,5 calowe dyski twarde IDE o pojemności 20 lub 60 GB, skonfigurowane do pracy w trybie RAID0 lub RAID1.

Płytę, na której znajduje się serwer, montuje się w chassis o wysokości 3U, przystosowanym do instalowania w standardowej szafie o szerokości 19 cali. Chassis może pomieścić do 20 serwerów BX300, które mogą pracować pod systemem operacyjnym Linux lub Windows Server 2003.

Serwery komunikują się między sobą przez magistralę danych SerDes, stanowiącą integralną część chassis. Jak podaje Fujitsu, serwery BX300 mogą z powodzeniem obsługiwać aplikacje webowe i centra danych.

Z tyłu chassis (oprócz 20 gniazd na serwery usytuowane z przodu), znajdują się 3 gniazda. Można w nich instalować przełączniki oraz płyty zawierające systemy zarządzające całym chassis (wyposażone w 1 lub 2 porty Ethernet z konektorami RJ45) i znajdującymi się w nim serwerami. Przełącznik dysponuje 3 portami RJ45, ale istnieje możliwość jego rozbudowy do maks. 20 takich portów.

Każdy serwer dysponuje w standardowej konfiguracji jednym portem Ethernet (konektor RJ45, połączenia miedziane 10, 100 i 1000 Mb/s). Opcjonalnie mogą to być dwa porty. Użytkownik może też skorzystać ze zintegrowanego z chassis przełącznika KVM, zarządzając w ten sposób jednostkami obliczeniowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com