JavaOne 2008: Java blisko ciebie

  • Wojciech Meler,

Java EE: małe jest piękne

Na JavaOne uwagę skupiają najbardziej widowiskowe prezentacje, ale konferencja, na którą co roku przyjeżdża ponad 15 tysięcy specjalistów jest na tyle wszechstronna, że dosyć szczegółowo omawia również "nudne" tematy. Podczas sesji ogólnych temat Java EE w ogóle się nie pojawił. Tylko jeden komunikat był w stanie przedostać się na szerokie forum - jądro nowej wersji serwera aplikacji Glassfish v3 ma tylko 98 KB! Jak to możliwe?

Glassfish v3 znacznie różni się od swojego poprzednika. Miniaturyzacja była możliwa dzięki użyciu architektury OSGi. Na tych podwalinach skonstruowano HK2 - Hundred Kilobytes Kernel. Każdy komponent serwera aplikacji - nawet jego jądro - umieszczono w paczkach OSGi. Zaawansowana modularyzacja pozwala poważnie myśleć nad uruchamianiem serwera aplikacji nawet na urządzeniach mobilnych.

Wizja Schwartza

Każda firma marzy, aby ludzie chętnie używali jej produktów. Im więcej użytkowników, tym lepiej. Z tej masy rodzą się pieniądze - powietrze, które pozwala biznesowi oddychać. Co w przemyśle software'owym należy uczynić, aby jakiś produkt stał się powszechny? Johnatan Schwartz, prezes Suna twierdzi, że oprogramowanie powinno mieć trzy cechy. "Musi być otwarte, darmowe i twoje" - mówi. Otwartość daje korzyści każdemu. Bezpłatność sprawia, że stać na nie naprawdę każdego. Do tego użytkownik musi mieć nieograniczone prawo zrobienia wszystkiego z oprogramowaniem i uzyskanymi z jego pomocą danymi. Wizją prezesa Suna jest udostępnienie za darmo wszystkich produktów skierowanych do szerokiego odbiorcy. Czas pokaże, czy taka hojność znajdzie uzasadnienie biznesowe.

Wojciech Meler, autor artykułu, jest kierownikiem ds. rozwoju technologii w portalu Wirtualna Polska.