Jak zacząć karierę w IT

  • Aleksander Banach,

Microsoft angażuje się w wiele projektów, które umożliwiają studentom odbycie praktyk i stażów w Polsce lub za granicą - także w centrali w Redmond - podczas których zdobywają niezbędne doświadczenie. Jednym z nich jest Microsoft Internship. Firma co roku udostępnia studentom kilkadziesiąt miejsc w zespołach roboczych. Po zakończeniu stażu wszyscy jego uczestnicy są oceniani. Pozytywna ocena otwiera drogę do pracy w Microsoft.

Więcej na stronie research.microsoft.com/en-us/jobs/intern/.

Z programów stażowych w IBM średnio każdego roku korzysta ok. 2000 osób, większość w okresie wakacyjnym. Ze stażu w IBM mogą skorzystać osoby z wykształceniem technicznym. Najbardziej pożądane są umiejętności z zakresu inżynierii systemowej, projektowania układów logicznych, inżynierii proceduralnej i procesowej oraz planowania produkcji.

Więcej na stronie www-05.ibm.com/employment/pl/ibm-poland/interns.html.

Outsourcing innym sposobem na rozwój

Coraz więcej dużych firm zamiast budować dział IT, powierza część zadań wynajętej na określony czas grupie specjalistów. Pracownik jest rekrutowany i zatrudniany przez firmę oferującą usługi outsourcingu. Ta zaś deleguje go do pracy w siedzibie klienta na czas określonego projektu. Praca na takich zasadach ma wiele zalet. Mamy m.in. możliwość zdobycia doświadczenia w bardzo różnych branżach, uczestniczenia w projektach znanych firm i nawiązania kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości. Taki system zatrudnienia ułatwia też rozwój kompetencji, ponieważ firmy świadczące usługi outsourcingowe dbają o szkolenia i zdobywanie przez pracowników nowych umiejętności. Outsourcing daje więc młodym ludziom nie tylko możliwość zdobycia doświadczenia w dużych firmach, ale też zainwestowania w siebie.

Aleksander Banach jest członkiem zarządu firmy Team Connect zajmującej się outsourcingiem kadr IT.

Spotkaj się z pracodawcą

Targi pracy dla studentów i absolwentów są świetną okazją, aby w jednym miejscu spotkać się z wieloma pracodawcami z branży, zapoznać się z kulturą organizacyjną firm i złożyć aplikację na kilka czy kilkanaście stanowisk. Podczas targów pracy można też porozmawiać z przedstawicielami firmy i podpytać ich osobiście, jak im się pracuje, czy są zadowoleni i jakie perspektywy daje praca w ich firmie. Oczywiście, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ targi pracy cieszą się dużym powodzeniem i do najbardziej rozchwytywanych firm może aplikować nawet kilkaset osób. Warto jednak śledzić, kiedy odbywają się targi pracy. Oto lista zaledwie kilku z nich:

- Międzynarodowe Targi Pracy WorkExpo, Rzeszów

- Akademickie Targi Pracy, Wrocław

- Targi Pracy dla Elektroników i Informatyków, Warszawa

- Akademickie Targi Pracy JOBBING, Warszawa

- Targi Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej, Kraków

- Akademickie Targi Pracy 2012, Łódź

- Ogólnopolskie Targi Pracy, Kielce