Intel zmienia nazwy procesorów

  • Janusz Chustecki,

Intel zmienia system nazewnictwa procesorów, odchodząc od nazw zawierających takie parametry jak MHz czy GHz. Do tej pory Intel promował swoje procesory, nadając im nazwy informujące klientów o szybkości pracy zegara, co miało wskazywać na jego dużą wydajność. Teraz będzie inaczej.

Wszystkim swoim procesorom (przeznaczonym tak dla komputerów stacjonarnych jak i przenośnych) Intel będzie teraz nadawać nazwy odpowiadające danej serii (300, 500 lub 700), która będzie kojarzona z określoną rodziną procesorów. I tak np. nowe układy Celeron będą identyfikowane jako procesory serii 300, układy Pentium 4 jako procesory serii 500, a układy P4 Extreme Edition jako procesory serii 700. W ramach każdej serii Intel będzie oczywiście różnicować nazwy układów, zależnie od ich architektury, szybkości zegara, frontowej magistrali danych i innych zastosowanych technologii.

Przyjmując nowy system nazewnictwa procesorów, Intel chce informować użytkowników nie tylko o tym, z jaką szybkością pracuje dany układ, ale też o innych, nie mniej ważnych parametrach produktu. Dzisiaj to właśnie te parametry decydują niejednokrotnie o tym, na jaki procesor decyduje się użytkownik.

Zobacz również:

AMD wprowadził nowy system nazewnictwa swoich procesorów kilka lat temu (oparty na ich wydajności), wtedy gdy intelowskie procesory Pentium 4 zaczęły być taktowe szybszym zegarem niż procesory Athlon XP. Nowe nazwy procesorów AMD miały sugerować użytkownikom, że o wydajności procesora nie decyduje sama szybkość zegara, ale też inne zastosowane w nim rozwiązania. Przykładem potwierdzajacym tę tezę jest intelowski procesor Pentium M przeznaczony dla komputerów przenośnych. Chociaż procesor ten jest taktowany zegarem o niższej częstotliwości niż procesor Pentium 4 Mobile, to pracuje od niego wydajniej.

Tak więc (są to na razie spekulacje nie potwierdzone przez producenta). Procesor Pentium 4 taktowany zegarem 3,4 GHz z technologią HT może zmienić swoją nazwę na Pentium 4 550 HT. Ten sam procesor P4, taktowany tym samym zegarem, ale dysponujący większym buforem L2, może nosić nazwę Pentium 4 555 HT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com