Intel wprowadza Centrino 2

  • Juliusz Kornaszewski,

Chipset

Nowy jest także chipset Cantiga, który zaopatrzony został w zintegrowany układ graficzny GMA X4500 o dużo większych możliwościach niż obecny. Niestety pierwsze próbki notebooków z Monteviną jakie dotarły do naszego laboratorium jak jeden mąż korzystały z zewnętrznych układów graficznych, a nie nowej "zintegrowanej" grafiki Intela. Czyżby obawa przed kiepskimi wrażeniami związanymi być może z jego ograniczoną wydajnością? Z deklaracji Intela wynika, że układ ma pozwalać na płynne wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości (w teście HQV badającym jakość obróbki wideo osiąga ponoć 120 punktów na 130 możliwych). Jako pierwszy zintegrowany układ Intela dysponuje dynamiczną zmianą częstotliwości taktowania i napięcia. Maksymalna częstotliwość zintegrowanego układu graficznego wynosi 640 MHz.

Chipset serii 4 kontra 965

Układ graficzny zintegrowany z chipsetami Intela będzie występował w dwóch odmianach:

-Mobile Intel 47 Express Chipset - GFX 640 MHz

-Mobile Intel 45 Express Chipset - GFX 533 MHz

Jak widać w odmianie 47 będzie pracował ze wspomnianą już maksymalną częstotliwością, a w odmianie 45 z taktowaniem o 107 MHz niższym. Zintegrowany rdzeń graficzny oferuje obsługę wyjść audio-wideo standardu HDMI i oczywiście jest zgodny z protokołem zabezpieczeń przed nieautoryzowanym kopiowaniem HDCP. Intelowski chipset pozwala także na jednoczesną obsługę dwóch rdzeni graficznych - zintegrowanego i dodatkowego w postaci karty zgodnej z interfejsem PCI Express. W sytuacji gdy dysponujemy dwoma rdzeniami, podczas pracy z zasilaniem zewnętrznym pracuje dodatkowa karta, a po przejściu na zasilanie bateryjne tylko zintegrowany GPU. Jeśli przyjdzie producentowi notebooka ochota na zastosowanie portu graficznego nowego typu - Display Port to chipset Intela również to umożliwi.

Zobacz również:

Z innych nowości oferowanych przez chipset warto wspomnieć o współpracy z pamięciami DDR3 1066 ( do 8 GB w trybie dwukanałowym), których zastosowanie, ze względu na 25-procentowe niższe wydzielanie ciepła, powinno przynieść realną korzyść w postaci mniej nagrzewających się obudów komputerów przenośnych. Oczywiście moduły DDR2 również są obsługiwane - maksymalnie DDR2 800.

Nowości w obsłudze napędów

Lepsze warunki do pracy otrzymają także nowoczesne dyski twarde. Kontroler napędów obsługuje dyski SATA 3.0 Gbps, interfejs eSATA, a także tryby RAID 0 i 1. Wraz z nowym kontrolerem użytkownik dostanie proste w użyciu narzędzia do szybkiego dokonywania kopii bezpieczeństwa, które także można przechowywać na dyskach ze złączem eSATA. W przypadku awarii dysku, dzięki Rapid Recovery, odtworzenie kopii bezpieczeństwa ma sprowadzać się do uruchomienia pojedynczej funkcji.