Intel kontra AMD - wojna na benchmarki trwa

  • Janusz Chustecki,

Konkurencja na rynku procesorów rozgorzała na nowo. Stało się to za sprawą firmy AMD, która po opracowaniu architektury Zen stara się udowodnić, że jej układy CPU nie ustępują w niczym intelowskim.

Obie firmy twierdzą, że benchmarki udowadniają, iż ich produkty biją rekordy wydajności. Problem w tym, że są to wybranie przez nie benchmarki, które mają potwierdzić ich racje.

I tak Intel ogłosił niedawno, że jego procesory Xeon Scalable pobiły 95 rekordów wydajności po uruchomieniu benchmarków SPECInt i SPECFP na komputerach - zawierających od jednego do nawet ośmiu gniazd na układy CPU - produkowanych przez takich producentów OEM, jak Dell, HPE, ASUS i Super Micro.

Zobacz również:

Według Intela benchmarki mają pokazywać, że jego układy nie mają sobie równych jeśli chodzi o wydajność jednego rdzenia. Bo chociaż procesory AMD mają nieraz podobną wydajność, to należy pamiętać iż układy Xeon zawierają 28 rdzeni, a układy AMD Epyc mają do dyspozycji 32 rdzenie.

AMD razem z firmą Xilinx argumentują natomiast, że opracowany przez nie system (bazujący oczywiście na procesorach AMD) jest w stanie przetwarzać - po uruchomieniu na nim aplikacji wspierającej technologię sztucznej inteligencji - w ciągu jednej sekundy 30 tys. obrazów, co jest absolutnym rekordem. Potwierdzić to miał benchmark uruchomiony na komputerze zawierającym procesory Epyc i najnowszy akcelerator Alveo bazujący na architekturze FPGA, zaprojektowany przez firmę Xilinx. Tak dobry wynik uzyskano również dzięki temu, że obie firmy zoptymalizowały sterowniki i dostroiły odpowiednio ich parametry pod kątem współdziałania procesorów AMD Epyc z akceleratorem firmy Xilinx.

W tym momencie należy zaznaczyć, że AMD wybrała akceleratory firmy Xilinx, gdyż tak naprawdę nie miała wyboru. Chodzi o to, że drugą z kolei dominującą na rynku rozwiązań FPGA była firma Altera, którą Intel kupił trzy lata temu. AMD był więc niejako skazany na współpracę z firmą Xilinx, co jednak widać wyszło mu na dobre.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com