Infrastruktura centrum danych i serwerowni - relacja z seminarium Networlda

  • Paweł Szczepaniak,

Dostarczać większą moc obliczeniową używając mniej energii na mniejszej przestrzeni przy jak najniższym budżecie i wysokiej niezawodności - to wyzwanie dla osób zarządzających firmowymi centrami danych. Po raz kolejny miały one okazję do poznania nowych rozwiązań i analiz oraz wymianę doświadczeń podczas seminarium Networlda.

Seminarium "Infrastruktura fizyczna centrum danych i serwerowni" odbyło się 28 lutego, tradycyjnie już na terenie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wzięło w nim udział około 70 osób z instytucji i firm.

Uczestnicy seminarium Networlda "Infrastruktura fizyczna centrum danych i serwerowni"

Zwiększające się zapotrzebowanie na moc obliczeniową i przestrzeń przechowywania danych generowane przez projekty gromadzące olbrzymie ilości danych i wymagających potężnych mocy obliczeniowych powoduje konieczność nowego podejścia do projektowania centrów danych. Podczas prezentacji Pawła Szczepaniaka z Networlda zaprezentowane zostały najciekawsze projekty i wyzwania z jakimi musieli zmierzyć się projektanci infrastruktury, na której działają.

Zobacz również:

Kiedy bardziej opłaca się własne datacenter a kiedy usługi hostingowe? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Emil Konarzewski z firmy analitycznej Audytel. Podczas interaktywnego wykładu ilustrowanego studiami przypadków, zaprezentował jak w czterech prostych krokach przeprowadzić i udokumentować analizę scenariuszową. Omówiony został proces analizy potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie usług datacenter, ocena oferty usługowej operatorów datacenter oraz oszacowane koszty operacyjnych i inwestycyjnych własnego datacenter. Na koniec zostały porównane oba warianty oraz przedstawiona analiza ich kosztów i korzyści

Duże zainteresowanie słuchaczy wzbudziło także Centrum energetyczne NZ2, które zaprezentował Wiktor Suliga z firmy MAS. Rozwiązanie składa się z zespołu prądotwórczego oraz modułu zasilacza bezprzerwowego zamiast tradycyjnego UPS-a i baterii akumulatorów oraz urządzeń pomocniczych. Całość umieszczona jest w metalowym kontenerze. Ze względu na brak baterii akumulatorów rozwiązanie nie wymaga klimatyzacji co czyni je ekologicznym i energooszczędnym. Prezentacja przedstawiła oprócz urządzenia także możliwości jego praktycznego zastosowania.

W swoim wykładzie połączonym z warsztatami, Bogdan Marczak z firmy Rittal przedstawił najnowsze osiągnięcia w dziedzinie szaf dla centrów danych. Szafa jest fundamentem każdej infrastruktury IT i musi nie tylko pomieścić sprzęt, ale i gwarantować bezpieczeństwo oraz kontrolę dostępu, umożliwiać właściwe zarządzanie okablowaniem, integrację z systemem chłodzenia oraz właściwy rozdział prądu. Rosnące wymagania wobec IT znajdują odzwierciedlenie w nowych rozwiązaniach dla szaf do centów danych.

Seminarium zakończyła prezentacja Łukasza Wardaka, reprezentującego wchodzące na rynek marki Power Walker oraz Level One. Pierwsza z tych firm oferuje rozwiązania zasilaczy awaryjnych od tych małej mocy dla stacji roboczych po serwerowe. W ofercie Level One znajdują się za to urządzenia sieciowe. Prelegent zwrócił uwagę na różnego rodzaju nietypowe rozwiązania tego producenta np. szeroką ofertę media konwerterów sieciowych.

Kolejne seminarium, tym razem zatytułowane "Pamięci masowe - lokalnie, wirtualnie i w chmurze. Bezpieczeństwo danych" zaplanowane jest na 15 maja br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com