Informacje wstępne o normalizacji w Polsce w zakresie technologii teleinformatycznych

  • Eugeniusz Bilski,

Procedura ustanawiania Polskich Norm

Zgodnie z ustawą z 3 kwietnia 1993 r. projekty Polskich Norm są przygotowywane przez właściwe Normalizacyjne Komisje Problemowe. NKP sporządzają programy i roczne plany prac normalizacyjnych. Obecnie większość PN stanowią normy tłumaczone z norm europejskich, rzadziej międzynarodowych. Na posiedzeniu komisji ustalany jest tłumacz normy oraz weryfikator tłumaczenia. Komisja rozstrzyga również ewentualne kwestie sporne między tłumaczem a weryfikatorem.

Zweryfikowany tekst, jako projekt Polskiej Normy, jest przedstawiany do opinii użytkownikom, odbiorcom, producentom, a także właściwym organom kontroli i nadzoru (komórki organizacyjne PKN) - etap ten nosi nazwę ankiety adresowanej. Projekty Polskich Norm są poddawane także ankiecie powszechnej przez podawanie do publicznej wiadomości tytułów, terminów zakończenia ankiety oraz miejsca i sposobu udostępniania zainteresowanym treści projektów. Uwagi z obu ankiet są omawiane i rozstrzygane na posiedzeniu komisji i tłumacz normy koryguje projekt PN, który przewodniczący komisji zgłasza do PKN do ustanowienia.

Formaty programów i planów prac normalizacyjnych oraz projektów PN są ujednolicane i szczegółowo określane w dwóch rodzajach opracowań PKN: Reguły prac normalizacyjnych (RPN) i Wytyczne metodyczne.

Normalizacyjna Komisja Problemowa nr 171 ds. Sieci Komputerowych i Oprogramowania

NKP nr 171 istnieje od 1994 r. Jej aktualny skład osobowy oraz reprezentowane instytucje przedstawiono w tabeli 5.

Sekretariat NKP nr 171 mieści się w Wydziałowym Zakładzie Informatyki, Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, tel. (0-71) 320 35 16 i 320 26 41; faks: 321 10 18.

Tematyka prac NKP nr 171 obejmuje zagadnienia wchodzące w zakres działalności podkomitetów SC6, SC7, SC22 i SC2 wspólnego dla ISO i IEC Komitetu Technicznego JTC1. Działanie komitetu JTC1 obejmuje praktycznie wszystkie zagadnienia związane z technologiami informatycznymi (Information Technology). Usytuowanie wymienionych wyżej podkomitetów w JTC1 przedstawiono w tabeli 6.

Tabela 6. Podkomitety i tematyka ich prac

Podkomitet - Tematyka prac

SC 2 - Zbiory znaków i kodowanie

SC 6 - Telekomunikacja i wymiana informacji między systemami

SC 7 - Inżynieria oprogramowania

SC 11 - Elastyczne media magnetyczne do wymiany danych cyfrowych

SC 17- Karty identyfikacyjne i związane z nimi urządzenia

SC 22 - Języki programowania, ich środowisko i interfejsy systemów oprogramowania

SC 23 - Dyski optyczne do wymiany informacji

SC 24 - Grafika komputerowa i przetwarzanie obrazu

SC 25 - Współdziałanie sprzętu techniki informacyjnej

SC 27 - Techniki zabezpieczeń w technice informatycznej

SC 28 - Sprzęt biurowy

SC 29 - Kodowanie informacji dźwiękowej, obrazowej i multimedialnej/hipermedialnej

SC 31 - Automatyczna identyfikacja i techniki zbierania danych

SC 32 - Zarządzanie danymi i ich wymiana

SC 34 - Opis dokumentów i języki przetwarzania

SC 35 - Interfejsy użytkownika

SC 36 - Technika wiedzy

Podział podkomitetów na grupy robocze (WG) oraz rozwinięcie tematyki prac można znaleźć w Internecie pod adresem: http://www.iso.ch/meme/JTC1.html