IP jako medium nie tylko głosowe

  • Adam Urbanek,

Internetowa hossa powoduje, że każda licząca się firma telekomunikacyjna opracowała własną koncepcję dochodzenia do zintegrowanych produktów teleinformatyki opartych na IP, starając się wypełnić lukę istniejącą między telekomunikacją a informatyką. Lukę polegającą na możliwości przesyłania głosu w pakietach przez sieci optyczne z protokołem IP.

Internetowa hossa powoduje, że każda licząca się firma telekomunikacyjna opracowała własną koncepcję dochodzenia do zintegrowanych produktów teleinformatyki opartych na IP, starając się wypełnić lukę istniejącą między telekomunikacją a informatyką. Lukę polegającą na możliwości przesyłania głosu w pakietach przez sieci optyczne z protokołem IP.

Nienowa już technologia VoIP (Voice over IP), od ubiegłego roku przeżywająca renesans, umożliwia realizację rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci komputerowych, bez konieczności ponoszenia kosztów połączeń międzymiastowych, a zwłaszcza międzynarodowych.

Typowa architektura VoIP (Voice over IP)

Techniczne możliwości przekazu VoIP, zbliżone do usług oferowanych w sieciach pakietowych VoFR (Voice over Fmme Relay), zapewniają zestawianie połączeń wirtualnych przez programowane centrale telefoniczne klasy PABX (Private Automated Branch Exchange) z sieciami komputerowymi i komputerami użytkowników, działającymi w sieciach LAN, lub dedykowanymi aparatami telefonicznymi (włączanymi bezpośrednio do sieci komputerowej), z własnymi numerami IP. Wszystkie liczące się firmy telekomunikacyjne działające w Europie: Alcatel, Ericsson, Nokia, Nortel, Lucent czy Siemens, już zaprezentowały zintegrowane rozwiązania centralek abonenckich PABX wyposażonych (oprócz tradycyjnych usług POTS) w możliwość pakietowego przekazu głosu przez sieci IP. I chociaż jakość takich przekazów przeważnie nie dorównuje jeszcze tradycyjnej rozmowie telefonicznej (zawsze istnieje możliwość wyboru przez użytkownika odpowiedniego rodzaju przekazu), to koszt tak zestawianych połączeń jest kilkakrotnie niższy, nawet 10-krotnie.

Zdobycie internetowego rynku głosowego wymaga opanowania wielu nowych elementów technologicznych w sektorze teleinformatyki, wśród których znaczącą rolę odgrywają: optyczne technologie szerokopasmowe, pakietowy przekaz głosu o wysokiej jakości, wielousługowe oprogramowanie węzłów sieci (przełączników i routerów) z wykorzystaniem protokołów IP oraz uzyskanie transmisji pakietowych w czasie rzeczywistym przez wszystkie ogniwa rozległych sieci telekomunikacyjnych i dostępowych - niezależnie od ich konstrukcji wewnętrznej (LAN, WAN, GSM i IP). Wzrastająca popularność Internetu sprawi wkrótce, że węzły dostępowe IP znajdą się na poziomie dotychczasowych komutowanych central końcowych, a sama sieć pakietowa zbliży się do użytkownika końcowego.

Rewolucja w sieciach i protokołach internetowych

Podstawowym kryterium oceny przydatności takiej sieci do przekazów głosowych jest wnoszone przez nią opóźnienie całkowite (będące sumą wszystkich elementów pośrednich między abonentami sieci), które musi spełniać dwa wymagania: winno być niewielkie (nie przekraczać 150-200 ms) i stałe w czasie (niezmienne w trakcie konkretnej usługi głosowej). W rozmowie telefonicznej transmitowanej w postaci pakietów nawet całkowita utrata kilku pakietów (maks. 5%) w dużo mniejszym stopniu wpływa na jakość prowadzonej rozmowy niż nawet nieznaczne (ale zmienne) opóźnienie. Spełnienie tak postawionych wymagań nie jest łatwe. Do tego celu potrzeba bardzo szybkich i "uczących się" routerów, działających jak przełączniki, lecz z przełączaniem transmisji IP w warstwie trzeciej lub wyższych.

Zgodna opinia ekspertów sieciowych utwierdza nas w przekonaniu, że powszechne stosowanie technologii IP do przekazu głosu w aplikacjach globalnych stanie się możliwe dopiero po dopracowaniu przełączników sieciowych z zaimplementowanymi nowymi protokołami IP, co obecnie wymaga kilkakrotnego zwiększenia ich mocy przetwarzania i bardziej efektywnych protokołów trasowania w sieciach IP. Zwłaszcza routerów trasujących z możliwością przełączania kilkudziesięciu giga-pakietów na sekundę (Gp/s).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com