Gyoukou – najbardziej efektywny superkomputer wśród najszybszych na świecie

  • Janusz Chustecki,

Superkomputery najnowszej generacji pracują nie tylko szybko, ale można je coraz częściej zaliczyć również do systemów obliczeniowych charakteryzujących się bardzo wysoką efektywnością pracy. Chodzi o współczynnik określający, jaką wydajność oferuje komputer w przeliczeniu na jeden wat pobieranej mocy.

Jak wiadomo, lista wymieniająca najszybsze superkomputery na świecie nosi nazwę Top500, a Green500 to lista, na której znajdują się komputery oferujące najlepszy współczynnik cena/wydajność. Piszemy o tym, ponieważ jeden z najszybszych aktualnie superkomputerów na świecie zajmuje również poczesne miejsce na liście Green500. To system Gyoukou, który zajmuje eksponowane miejsce zarówno na liście Top500 jak i Green500.

Przyglądając się obu tym listkom (Top500 i Green500) nie sposób nie zauważyć jeszcze jednej rzeczy. Rosnącej dominacji chińskich systemów obliczeniowej. I tak na opublikowanej sześć miesięcy temu liście Top500 Amerykanie umieścili 169 superkomputerów, a Chińczycy 160. Obecnie na liście tej – która została opublikowana wczoraj - można znaleźć 202 chińskie superkomputery oraz 144 amerykańskie.

Zobacz również:

Amerykanie i Chińczycy dominują wyraźnie. Inne kraje są daleko w tyle. Dość powiedzieć, że na trzecim miejsce znajduje się Japonia (która umieściła 35 superkomputerów na najnowszej liście Top500), a na kolejnych Niemcy (30), Francja (18) i Wielka Brytania (15).

Dwa pierwsze miejsca na najnowszej liście Top500 zajmują chińskie superkomputery (Sunway TaihuLight z wynikiem 93,01 petaflopsów) i Tianhe-2 z wynikiem 33,86 petaflopsów. Trzecie miejsce przypadło pracującemu w Szwajcarii superkomputerowi Piz Daint (19,59 petaflopsów).

Czwarte miejsce zajmuje japoński system obliczeniowy Gyoukou pracujący w Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (19,14 petaflopsów) i właśnie na niego warto zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Ponieważ pracuje on wyjątkowo efektywnie oferując współczynnik 14,17 gigaflopsów na jeden wat pobieranej mocy. Daje to mu piąte miejsce na liście Green500.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com