Gotowy na Vistę i FullHD - BenQ FP241W

  • Juliusz Kornaszewski,

Gniazd pod dostatkiem

Nowy model świetnie wyposażono w gniazda przyłączeniowe. Oprócz standardowego wejścia cyfrowo-analogowego DVI-I znajdziemy także analogowe VGA oraz wejścia wideo do podłączenia zewnętrznych źródeł (np. kamery wideo, odtwarzacza DVD czy magnetowidu) - komponentowe, S-Video i kompozytowe. Monitor ma także trzyportowy koncentrator portów USB 2.0 (2 gniazda zlokalizowano na lewym boku obudowy, trzeci na środku górnej części obudowy). W górnym gnieździe USB można umieścić sprzedawaną jako opcję kamerkę internetową. Nowością w monitorach LCD jest zastosowanie złącza audio-wideo nowego typu - HDMI.

Podstawy interfejsu HDMI

Aby zrozumieć na czym polega ta nowość w skrócie przedstawimy cechy tego interfejsu. HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to rozwinięcie cyfrowego przesyłu danych w standardzie DVI. O ile w tym ostatnim możemy cyfrowo przesłać jedynie obraz to HDMI pozwala na transmisję także ścieżek audio. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń audio wideo, które są w pełni cyfrowe - monitory LCD, ekrany plazmowe, projektory. Dotychczas najczęściej obraz przesyłano do nich drogą analogową (VGA) co wiązało się z koniecznością dwukrotnej konwersji sygnału wideo, najpierw z cyfrowego na analogowy, a następnie z analogowego na cyfrowy. Nie miało to większego sensu, jednak do tej pory wiele monitorów LCD wciąż korzysta z tego kuriozalnego rozwiązania. HDMI aktualnie najdynamiczniej rozwija się wśród urządzeń elektroniki użytkowej. Stosują go w swoich produktach producenci odtwarzaczy DVD, telewizorów LCD i plazmowych oraz wytwórcy projektorów. Istotną zaletą przemawiającą za HDMI jest to iż oferuje kompatybilność wsteczną: przewody HDMI - do - DVI umożliwiają użytkownikowi połączenie wyjścia HDMI odtwarzacza do wyświetlacza/projektora, który posiada wyłącznie terminal wejściowy DVI (z obsługą ochrony zawartości HDCP). W takim przypadku nie jest jednak możliwa jednoczesna transmisja dźwięku. Kabel HDMI może z kolei przesyłać równocześnie dźwięk wielokanałowy (do ośmiu kanałów) i obraz. Ponadto, dzięki poprawionym specyfikacjom (i lepszemu, mniejszemu i prostszemu złączu) HDMI umożliwia także większą elastyczność pod względem maksymalnej długości przewodów. O ile w przypadku DVI maksymalne długości okablowania wynoszą do ok 15 m, to HDMI bez strat jakościowych może transmitować dźwięk i obraz na odległość aż 40 m. Przepustowość interfejsu HDMI wynosi 5 Gbps. Zalety HDMI objawiają się także w sposobie użytkowania urządzeń z tym interfejsem. Po uruchomieniu urządzeń komunikujących się złączem HDMI wykrywają się wzajemnie i dostosowują automatycznie do najlepszego możliwego trybu pracy. Użytkownik nie musi więc troszczyć się o poprawne ustawienia rozdzielczości i innych parametrów wyjściowych (choć zwykle może także dokonać ręcznych zmian ustawień). W drodze jest już kolejna wersja HDMI 1.3 w której m.in. aż 3-krotnie do ok 15 Gbps zostanie zwiększona przepustowość.

HDCP ważna rzecz

Podobnie jak najnowsze wersje DVI, HDMI obsługuje algorytm ochrony praw autorskich HDCP (high-bandwidth digital content protection). HDCP szczególnie zainteresować powinno przyszłych użytkowników systemu operacyjnego Vista, który do pełnego wykorzystania rozdzielczości nowoczesnych wyświetlaczy wymagał będzie obecności zarówno w źródle, czyli w odtwarzaczu - czytniku danych, karcie graficznej jaki i wyświetlaczu (monitor, telewizor) systemu ochrony praw autorskich HDCP. Jeśli jeden z elementów toru wideo nie będzie obsługiwał HDCP to materiał wideo będzie wyświetlany ze standardową jakością (rozdzielczością). Jeśli HDCP będzie obecne to filmy z dysków Blu-ray, HD DVD i zakupione w Internecie będą prezentowane w pełnej rozdzielczości.

Jakość obrazu

Zaglądając do menu ekranowego monitora BenQ widać od razu, że nie został on stworzony z myślą o użytkowniku profesjonalnym, wymagającym opcji pozwalających na precyzyjną kalibrację wyświetlacza. Nie ma możliwości regulacji współczynnika gamma, pozostałe opcje są standardowe dla monitorów klasy podstawowej i średniej. Ważne jest jednak to, że już po wyjęciu monitora z pudła jest on całkiem sensownie skalibrowany. Przy ustawieniu barw w pozycji User otrzymujemy kolory o temperaturze 6500 Kelvinów - czyli takiej, jaka dla większości zastosowań jest w sam raz. Barwy także są poprawnie zbalansowane, do wygodnej pracy trzeba jedynie obniżyć jasność wyświetlacza, bo fabrycznie matryca podświetlana jest z jasnością prawie 300 cd/m2. Dla osoby, która pracuje z komputerem przez kilka godzin dziennie, oznacza to po prostu "wypalenie wzroku" po kilkudziesięciu minutach użytkowania.

Zakres reprodukcji barw pokrywany przez monitor BenQ FP241W. Czarny trójkąt to odnośnik - przestrzeń barw wg. standardu HDTV

W pełnej skali szarości temperatura barw jest stabilna

Na potrzeby testów jasność ustawiamy na poziomie 150 cd/m2, gamma 2.2 i temperaturę barw 6500 Kelvinów. Przed omówieniem wyników uzyskanych w procesie pomiarów warto zaznaczyć, że monitor ten wyposażony jest w nowoczesny panel LCD S-IPS, który cechuje szeroki kąt widzenia 178 stopni w obu płaszczyznach (potwierdzamy, kąty są rzeczywiście bardzo dobre), niezłe odwzorowanie barw i stosunkowo krótki czas reakcji (gtg 6 ms).