Gdyby nie ten sektor publiczny...

  • Computerworld,

Piotr Wierzbicki, prezes zarządu Sun Microsystems Poland

W mijającym roku w ofercie Sun Microsystems pojawiło się wiele nowości produktowych zarówno od strony sprzętowej jak i software'owej. Interesującym rozwiązaniem okazał się być, ogłoszony w październiku, projekt Blackbox. Jest to prototyp kompletnego centrum danych, obejmującego serwery, pamięci masowe, infrastrukturę sieciową, wentylację, klimatyzację oraz wodny system chłodzenia, mieszczącego się w standardowym kontenerze logistycznym. Sun ciągle umacnia swą pozycję na rynku uniksowych systemów typu high-end, a ostatnio także wśród odbiorców rozwiązań klasy niższej. Dlatego też zaprezentowaliśmy nowe komputery, oparte na dwurdzeniowych procesorach AMD Opteron. Dodatkowo, z roku na rok poważnie rośnie rola pamięci masowych. W polskim oddziale Suna rozwiązania te stanowią już niemal 30% całkowitych obrotów firmy. Niewątpliwie wpływ na tak dynamiczny wzrost sprzedaży tych systemów miała akwizycja firmy StorageTek i związane z tym wprowadzenia nowych produktów, takich jak biblioteki wirtualne, unowocześnione napędy taśmowe czy stacje robocze z oprogramowaniem do zarządzania kluczami szyfrującymi. W 2006 r. Sun opublikował ostateczną wersję platformy do uruchamiania desktopowych aplikacji Java (Java SE 6) oraz wprowadził na rynek Java System Identity Manager (IDM) 7.0. W Polsce zaprezentowaliśmy ponadto w pełni zlokalizowaną najnowszą wersję pakietu biurowego StarOffice, który może stanowić alternatywę dla obecnie dostępnych na rynku tego typu produktów. Sun upublicznił także na zasadach licencji GNU platformy Java: Standard Edition, Mobile Edition i Enterprise Edition.

***

Jarosław Samonek, Country Manager, Symantec Poland

Koniunktura na polskim rynku informatycznym utrzymuje się na dobrym poziomie. Z pewnością jest to efekt poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, stopniowego wzrostu zamożności gospodarstw domowych, a także wzrostu świadomości, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa IT. W ciągu ostatnich lat bezpieczeństwo stało się na tyle istotne, że duża część klientów stosuje wielopoziomowe zabezpieczenia. To, co zaobserwowaliśmy w mijającym roku to fakt, że większość klientów posiada systemy backupu i AV dla poczty korporacyjnej i jest świadoma, że rozwiązania antyspamowe są niezbędne do podniesienia wydajności i efektywności pracy. Na pewno wzrosła popularność zintegrowanych pakietów produktów ochronnych wobec pojedynczych produktów, głównie z tego powodu, że przy dzisiejszych zagrożeniach płynących z sieci sam firewall, czy program antywirusowy już nie wystarcza. Dominujące dotychczas rozwiązania ochrony na stacjach roboczych coraz częściej okazują się niewystarczające. Planowane przez Min. Finansów wprowadzenie możliwości rozliczania podatku drogą elektroniczna może wpłynąć na wzrost zainteresowania ochroną i zabezpieczaniem danych finansowo-księgowych, w tym rozwiązaniami backupowymi i archiwizacyjnymi. Najważniejszymi czynnikami, które będą decydowały o dynamice rynku IT w Polsce w najbliższym czasie są ogólna sytuacja makroekonomiczna, a zwłaszcza wzrost nakładów inwestycyjnych w gospodarce, a także możliwość wykorzystania funduszy UE przez polskie firmy. Istotnym trendem, który na pewno będziemy obserwowali w 2007 roku jest także wzrost znaczenia usług IT.

***

Jakub Abramczyk, Dyrektor generalny polskiego biura Symbol Technologies

Rok 2006 to rok bardzo dynamicznego rozwoju rynku technologii mobilnych, który wzrósł w tym czasie o ponad 20%. Firmy realizują coraz większe projekty wdrożeniowe rozwiązań mobilnych. Wzrost inwestycji miał wpływ i na naszą działalność - polskie biuro Symbol Technologies zanotowało przez pierwsze 3 kwartaly w 2006 r. wzrost na poziomie ponad 25%.

Polskie biuro liczy już 6 pracowników, a w najbliższym czasie planujemy zatrudnienie kolejnych 2 lub 3 osób. Sprzedaż prowadzimy wyłącznie poprzez kanał partnerski wiec zadaniem naszego biura jest wsparcie techniczne i handlowe dla naszych partnerów. Wiele firm, ktore wdrożyły już urządzenia mobilne, zdało sobie sprawę z tego, że koszty związane z tymi projektami nie kończą się na zakupie sprzetu. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, wprowadziliśmy zaawansowane pakiety serwisowe umożliwiające wyliczenie całkowitego kosztu posiadania sprzetu oraz gwarantujące uzyskanie szybkiej reakcji na jakiekolwiek problemy. Jednocześnie zaoferowaliśmy szereg narzędzi do panowania nad wdrożonymi urządzeniami pod kątem dystrybucji oprogramowania, inwentaryzacji, monitorowania stanów baterii, itp.

Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania technologią RFID oraz technologiami integrującymi sieci radiowe różnego rodzaju, takimi jak Wi-NG. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie wprowadziliśmy na rynek pierwsze produkty umożliwiające integrację Wi-Fi, RFID i innych technologii łączności radiowej. Przewidujemy, że rok 2007 przyniesie wzrost zainteresowania korzyściami biznesowymi, wynikającymi z zastosowania nowoczesnych technologii mobilnych. Z kolei firmy, które już wdrożyły tego typu technologie, pójdą o krok dalej, optymalizując obsługę serwisowa oraz zarzadzanie urzadzeniami mobilnymy w podobny sposob jak dziś robi się z komputerami klasy PC.