Dual Band w Polsce

  • Adam Urbanek,

Do przeprowadzenia pierwszych testów sieci wielopasmowej, sprzętu radiowego i aparatów komórkowych, wyposażonych w aplikacje WAP (z GPRS), firma korzysta z telekomunikacyjnej infrastruktury brytyjskiego operatora BT Cellnet, dzięki czemu już teraz sprawdza się poprawność działania funkcji i praktyczne osiągi nowej sieci komórkowej, potencjalnie kilkanaście razy szybszej w transmisji danych od konwencjonalnych rozwiązań GSM (9,6 kb/s). Rozpoczęcie testów oznacza początek intensywnych działań prowadzących do uruchomienia pierwszych aplikacji komercyjnych z GPRS, które mają pojawić się powszechnie w pierwszej połowie 2000 r., a zdobyte doświadczenia z aplikacjami WAP będą z pewnością wykorzystane w pozostałych europejskich sieciach GSM.

Po raz pierwszy na tak szeroką skalę sprawdza się praktyczne możliwości bezprzewodowego protokołu internetowego IP przy udostępnianiu połączeń transmisji danych w sieciach publicznych i prywatnych. Praktyczna realizacja przekazów w tej technologii znacznie zwiększy możliwości mobilnych aplikacji biznesowych (operacje bankowe, zakupy internetowe, prowadzenie transakcji w ruchu), co powinno być wstępem do rozwoju bezprzewodowych aplikacji opartych na sieciach trzeciej generacji UMTS.

Seria One Touch db Alcatela

Alcatel One Touch Easy

Alcatel najpóźniej ze wszystkich liczących się producentów wkroczył na nasz rynek z ofertą telefonów wielozakresowych. Nowa rodzina telefonów dwupasmowych GSM 900/1800 z serii One Touch db stała się dostępna w Polsce dopiero od połowy października ub.r. Seria ta obejmuje cztery modele o bardzo zbliżonych funkcjach i oznaczeniach nawiązujących do swoich jednopasmowych poprzedników. Według zapewnień firmowych każdy z modeli tej serii jest stylizowany z myślą o konkretnym typie użytkownika, chociaż różnice te według autora są mało znaczące. I tak: telefon dwupasmowy One Touch Easy db jest przeznaczony dla klientów wrażliwych na modę, One Touch Club db (o wyglądzie klasycznym) dla użytkowników o bardziej tradycyjnych gustach, telefon One Touch Max db dla klientów aktywnych, natomiast ostatni model z tej serii One Touch View db nie ma wyraźnie zdefiniowanych użytkowników. Wszystkie aparaty tej serii mają wbudowany zestaw głośno mówiący, usprawnione kodowanie głosu EFR, a niektóre są przystosowane do wibracyjnego powiadamiania o nadejściu połączenia.

Niewielka oferta Siemensa

Bezprzewodowe aplikacje transmisji danych

Siemens S25

Firma Siemens bardziej zaangażowała się w dostawę kompletnych systemów komórkowych i stacji bazowych dla tych systemów (głównie dla Ery) niż w produkcję terminali komórkowych. Firmowa oferta dwuzakresowych telefonów jest niewielka. Po prostym dwupasmowym telefonie C25, przeznaczonym wyłącznie do prowadzenia rozmów bez możliwości transmisji, firma wypuściła w ubiegłym roku zaawansowany model S25, ukierunkowany na transmisję danych.

Telefon ma graficzny kolorowy wyświetlacz, wibrator, dyktafon, wbudowany modem oraz złącze podczerwieni IrDA, a przede wszystkim niepełną aplikację internetową WAP, co w różnych rankingach plasuje go na wysokiej pozycji wśród innych telefonów komórkowych. Pełny dostęp do Internetu ze standardowym protokołem WAP będzie dopiero możliwy w przewidywanym do produkcji nowym modelu P35.