Draytek Vigor 2710Vn

  • Michał Witkowski,

Telefonia internetowa dawno przestała być tylko "nowinką techniczną", a stała się niezłym rozwiązaniem na kolejny (albo nawet główny) numer telefonu i receptą na spore oszczędności na połączeniach telefonicznych. Pomocne wówczas może się okazać urządzenie łączące funkcje dostępu do internetu i bramki VoIP. Przyglądamy się, jak tego typu funkcje w małej firmie może zrealizować ADSL Draytek Vigor 2710Vn. A może też okaże się dobrym narzędziem telepracownika większej firmy?

Z zewnątrz

Rzadko zwracamy uwagę na obudowę urządzenia, w tym jednak przypadku projektanci zaproponowali tak specyficzny jej kształt, że stabilne położenie urządzenia może jedynie zapewnić powieszenie routera bądź postawienie go na nóżce. Jej przymocowanie utrudni z kolei podłączenie linii telefonicznej i telefonów.

Podstawowa konfiguracja

Wielu producentów umieszcza na obudowie standardowe dane do zarządzania urządzeniem (adres IP, login i hasło), niestety Draytek jeszcze nie dołączył do tego grona i zainteresowany tymi informacjami użytkownik musi zajrzeć do instrukcji.

Mocnym atutem urządzenia jest zapasowe łącze zestawiane za pomocą modemu GSM

Warto zaznaczyć, że domyślnie sieć bezprzewodowa jest niezabezpieczona. Należy również pamiętać o dwóch wymagających ochrony hasłem poziomach dostępu do zarządzania urządzeniem: użytkownika (domyślnie bez jego nazwy i hasła), gdzie dostępna jest większość opcji konfiguracyjnych (z wyjątkiem bardziej zaawansowanych, takich jak aktualizacja firmware, VPN czy zapora), podobnie jak i w trybie administratora (login i hasło "admin").

Niestety, kreator nie pomoże nam zbytnio w konfiguracji urządzenia. Co prawda, wykrywa ustawienia DSL, ale pojawiają się one w oknie, z którego możemy je co najwyżej przepisać. Dodatkowo po wypełnieniu wszystkich pól kreatora, urządzenie nie łączyło się z internetem, pomogła dopiero (niedostępna z poziomu kreatora) zmiana modulacji z trybu multimode na G.DMT. Uruchamianie tak działającego kreatora wydaje się stratą czasu i chyba lepiej jest skonfigurować połączenie bez jego pomocy, za to bardzo przyda się kartka z ustawieniami załączona przez dystrybutora urządzenia.

Firewall, filtrowanie treści i VPN

Mocne strony routera to zapora ogniowa i filtrowanie treści. Oprócz klasycznego filtrowania ruchu, możemy też łatwo w naszej sieci eliminować (bądź ograniczać dostęp) ruch peer to peer, a także komunikatory internetowe. Ciekawa jest możliwość filtrowania ruchu na podstawie fraz zawartych w adresie.

Vigor 2710Vn ma bardzo rozbudowane możliwości zestawiania wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Obsługuje zarówno PPTP, L2TP, jak i IPSEC - zaś router może zarówno akceptować zdalne połączenia, jak i pełnić rolę klienta. Możliwości urządzenia pozwalają połączyć stałym łączem VPN z siedzibą firmy mały jej oddział czy zdalnego pracownika. Warto zaznaczyć, że do niektórych typów połączeń (np. PPTP) nie będziemy potrzebowali dodatkowego oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com