Dobre perspektywy

  • Piotr Waszczuk,

Na polskim rynku pracy systematycznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od Business Intelligence, a osoby z odpowiednimi kwalifikacjami błyskawicznie znajdują zatrudnienie.

Na polskim rynku pracy systematycznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od Business Intelligence, a osoby z odpowiednimi kwalifikacjami błyskawicznie znajdują zatrudnienie.

Perspektywy zatrudnienia ekspertów ds. Business Intelligence malują się w wyjątkowo jasnych barwach. Jednocześnie - wraz ze wzrostem popularności biznesowych systemów analitycznych - wzrasta chłonność rynku. Coraz trudniej znaleźć pracownika z doświadczeniem w pracy z narzędziami BI, mimo że coraz więcej osób kształci się w tym kierunku. Niestety, zdobycie wymaganej praktyki również nie należy do łatwych.

Oferty pracy można podzielić na dwie grupy. Jedna to informatycy, których zadaniem jest stworzenie odpowiednich narzędzi do gromadzenia i przetwarzania informacji, druga to menedżerowie wiedzy, którzy wspierają informatyków poprzez określanie potrzeb informacyjnych firmy oraz wypracowywanie procedur przepływu danych - mówi Paweł Leks, dyrektor Działu Rozwoju Produktów w Grupie Pracuj.pl.

Trwający od kilku lat trend inwestowania w zaawansowane systemy informatyczne przybiera na sile. Jednocześnie stopniowo zmienia się jego charakter. Przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z połączenia systemów klasy ERP z narzędziami analitycznymi. Wzrost zapotrzebowania na systemy klasy BI napędza zapotrzebowanie na osoby potrafiące efektywnie je wykorzystywać i zapewnić im sprawne działanie. "BI to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności IT na rynku pracy. Perspektywy zatrudnienia dla specjalistów BI są duże" - uważa Paweł Stępień, prowadzący warsztaty BI w ITL Polska.

Pracownik na wagę złota

Rzeczywiście, na polskim rynku pracy zapotrzebowanie na specjalistów od Business Intelligence systematycznie rośnie, a osoby z odpowiednimi kwalifikacjami błyskawicznie znajdują zatrudnienie. Potwierdza to Paweł Leks, dyrektor Działu Rozwoju Produktów w Grupie Pracuj.pl. Jego zdaniem, polski rynek dopiero otwiera się na praktyki Business Intelligence. Pierwsze oferty pracy dla analityków ds. IT i biznesu pojawiły się kilka lat temu. Od tego czasu nie tylko wzrosła ich liczba, ale także nieco zmieniły się wymagania pracodawców i specyfika zawodu analityka BI.

"Światowe trendy pokazują dążenie do integracji wiedzy informatycznej z kompetencjami z zakresu gromadzenia, analizy i prezentacji informacji oraz wzrost znaczenia specjalistów ds. zarządzania wiedzą" - mówi Paweł Leks. Od kandydatów na stanowiska związane z obsługą systemów BI wymaga się obecnie przede wszystkim przygotowania informatycznego - znajomości zasad funkcjonowania tego rodzaju narzędzi oraz hurtowni danych. Zwykle pracodawcy oczekują co najmniej rocznego doświadczenia w pracy z aplikacjami analitycznymi, wiedzy z zakresu zarządzania projektami oraz zdolności analitycznych.

Do tych wymagań zwykle dochodzi również znajomość zagadnień związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. W gruncie rzeczy pracodawcy oczekują, że specjalista ds. BI będzie architektem baz danych, programistą i analitykiem z wiedzą z zakresu organizacji i zarządzania. Nie da się ukryć, że są to wymagania wygórowane, choć z punktu widzenia pracodawców w dużej mierze uzasadnione.

Według Pawła Leksa, obecnie oferty pracy dla specjalistów ds. BI można podzielić na dwie grupy, którym odpowiadają dwa odmienne zawody. "Jeden z nich to informatycy, których zadaniem jest stworzenie odpowiednich narzędzi do gromadzenia i przetwarzania informacji, drugi to menedżerowie wiedzy, którzy wspierają informatyków poprzez określanie potrzeb informacyjnych firmy i jej interesariuszy oraz wypracowywanie procedur przepływu danych" - ocenia Paweł Leks.

Obecnie większość ofert zatrudnienia dla pracowników ze znajomością narzędzi BI pochodzi od największych organizacji, utrzymujących własne, rozbudowane systemy analityki biznesowej lub zajmujących się obsługą i outsourcingiem tego rodzaju aplikacji dla mniejszych przedsiębiorstw. Taki stan rzeczy jest odzwierciedleniem sytuacji panującej na rynku Business Intelligence - na razie tylko największe firmy decydują się na zatrudnianie specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie systemów analitycznych na etat.

Mniejsze przedsiębiorstwa korzystają z usług zewnętrznych dostawców, a obowiązkami związanymi z utrzymaniem środowiska BI są obarczani dotychczasowi pracownicy działów informatycznych. Jednak wraz z rozwojem organizacji, a co za tym idzie, także wzrostem liczby gromadzonych - i analizowanych - informacji biznesowych, również małe firmy będą musiały rozważyć konieczność zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników, odpowiedzialnych za efektywną pracę i rozwój systemu Business Intelligence.

Bezcenna praktyka

W przypadku systemów Business Intelligence, tak samo jak całego środowiska IT, wiedza teoretyczna nie poparta doświadczeniem praktycznym nie jest wiele warta. Pracownikom najłatwiej zdobyć praktykę podczas pracy z działającym pakietem BI. Co jednak mają zrobić pracodawcy, którzy takich pracowników poszukują? Najprostszym rozwiązaniem jest poszukiwanie doświadczonych specjalistów BI na rynku pracy. Tam jednak popyt zdecydowanie góruje nad podażą. Z kolei korzystanie z usług firm headhunterskich wiąże się z dużymi wydatkami, na które wielu firm zwyczajnie nie stać. Pozostaje wewnętrzna rekrutacja i skorzystanie z coraz liczniejszej oferty szkoleń z zakresu Business Intelligence dla kadry IT, analityków i użytkowników końcowych. Specjalistyczne kursy organizują m.in. dostawcy systemów Business Intelligence (np. SAS), współpracujące z nimi firmy zewnętrzne (m.in. Infovide-Matrix i ITL Polska) oraz uczelnie wyższe.

Na rynku dostępna jest cała gama szkoleń dla specjalistów ds. BI. Mogą one być skierowane m.in. do kadry zarządczej lub technicznej. W zależności od potrzeb mogą obejmować różnorodne zagadnienia: od podstaw funkcjonowania systemu analitycznego, przez konfigurację i administrowanie poszczególnych aplikacji Business Intelligence, po tworzenie własnych aplikacji i map informacyjnych oraz łączenie danych pochodzących z różnych źródeł. Oferta kursów skierowanych do analityków biznesowych to m.in. przedstawienie możliwości i funkcjonalności różnych metod analizy danych oraz sposobów ich prezentowania. Organizowane są również odrębne szkolenia dla użytkowników narzędzi BI, obejmujące przede wszystkim zagadnienia związane z efektywnym raportowaniem i sposobem eksploatacji systemu analityczno-raportującego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com