Czym NIE jest prywatna chmura obliczeniowa?

  • Dariusz Niedzielewski,
  • Brandon Butler,

Prywatna chmura NIE MUSI działać w modelu "on-premise"

Wiele osób wiąże działanie prywatnej chmury obliczeniowej z infrastrukturą firmowego centrum danych w murach firmy, a chmura publiczna jednoznacznie kojarzona jest z dostawcą zewnętrznym. Tymczasem, wielu usługodawców oferuje prywatne chmury obliczeniowe w modelu "off-premise", co może czasami prowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa danych.

Polecamy Chmury open source rywalizują o wsparcie

Zobacz również:

"Najważniejsza w prywatnym cloud computingu jest właśnie prywatność, poufność danych, a nie fizyczna lokalizacja centrum obliczeniowego." - twierdzi Bittman. Analityk zaleca jednocześnie, aby uważać na obietnice i hasła marketingowe używane przez dostawców usług chmurowych. Może się zdarzyć, że sami usługodawcy korzystają z kolokacji serwerów w zewnętrznych centrach danych lub udostępniają zasoby prywatnym klientom za pomocą tuneli VPN. Przed podpisaniem umowy warto poznać szczegóły oferowanych rozwiązań.

Prywatna chmura NIE jest tylko warstwą infrastrukturalną

Często uważa się, że prywatne chmury obliczeniowe są wirtualną warstwą sprzętową przeznaczoną do realizacji potrzeb klienta (model IaaS - Infrastructure as a Service). Tymczasem istnieje wiele innych sposobów korzystania z cloud computingu (np. SaaS, PaaS.). Model IaaS jest segmentem o wysokiej dynamice rozwoju, co nie oznacza jednak, że jest on najważniejszy.

"IaaS udostępnia klientowi jedynie podstawowe zasoby centrów danych, które są niezbędne by uruchomić usługi. Nie zmienia to w sposób fundamentalny całego działania firmowego IT." - przekonuje Biittman. Ekspert zwraca szczególną uwagę na PaaS (Platform as a Service), dzięki której firmy mogą tworzyć specjalizowane aplikacje działające w modelu chmurowym.

Prywatna teraz, publiczna w przyszłości?

Specjalista firmy Gartner uważa za naturalne, że przy obecnym rozwoju technologii cloud computingu firmy decydują się na wybór rozwiązań prywatnych. Dostają wówczas wszystkie cechy chmur (skalowalność, wydajność, łatwość obsługi) bez obaw o bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

Polecamy Różne rodzaje chmur

Bittman przewiduje, że wraz z doskonaleniem technologii chmurowych coraz bardziej popularne w biznesie staną się chmury publiczne (przy zachowaniu wysokiej dostępności i bezpieczeństwa danych). Zanim do tego dojdzie duży popyt odnotują rozwiązania pośrednie (hybrydowe).