Czy wolniejszy może być lepszy?

  • Wiesław Pawłowicz,

Cyrix zmniejsza dystans do potężnego Intela

Cyrix zmniejsza dystans do potężnego Intela

Cyrix Corp. wprowadził niedawno do sprzedaży nowe wersje procesorów klasy Pentium oznaczone symbolami 6x86-P133+, 6x86-P150+ oraz 6x86-P166+. Układy te mają częstotliwość zegara wynoszącą odpowiednio 110 MHz, 120 MHz i 133 MHz. Jednocześnie przedstawiciele firmy zapowiedzieli wprowadzenie na rynek w III kw. br. procesora 6x86-P200+, który będzie pracował przy częstotliwości 150 MHz.

Jak wynika z publikowanych informacji na temat testów wydajności, 6x86-P166+ 133 MHz jest obecnie prawdopodobnie najszybszym układem klasy Pentium oferowanym na rynku - jego parametry przewyższają w niektórych testach (Ziff-Davis Winstone 96, BAPco SYSmark NT) wydajność intelowskiego Pentium 166 MHz. Podobnie dobre wyniki uzyskuje też układ 6x86-P150+ 120 MHz porównywany z Pentium 150 MHz. Nowy model - 6x86-P200+ ma konkurować z Pentium 200 MHz - wersją jeszcze nie wprowadzoną na rynek przez Intela.

Według Cyrixa wysoka wydajność jego układów przy wyraźnie niższej częstotliwości niż porównywanych procesorów Pentium wynika z lepszej architektury. W laboratoriach firmy opracowywane są konstrukcje procesorów 6x86 szóstej generacji o kodowej nazwie M2. Układy te, wykorzystując ten sam rdzeń co 6x86, będą miały możliwość pracy z wyższymi częstotliwościami. M2 ma też mieć wbudowane układy do bezpośredniej obsługi przez procesor funkcji multimedialnych, podobnie jak zapowiadane przez Intela układy zgodne z technologią MMX. Bliższe szczegóły na ten temat nie zostały jeszcze przez Cyrix ujawnione.

Procesory 6x86 są obecnie wytwarzane w technologii 0,6 mikrometra przez IBM Microelectronics oraz SGS-Thomson. Przy produkcji P200+ wykorzystana zostanie technologia 0,5 mikrometra. Jak oświadczył Steve Tobak, wiceprezydent Cyrix Corp. odpowiedzialny za marketing, do końca br. wysokość produkcji układów osiągnie poziom 1 mln sztuk kwartalnie. Umowy firmy z wytwórcami procesorów przewidują, że połowa produkcji może być przez nich sprzedawana pod ich własnymi nazwami handlowymi.

Komputery z procesorami Cyrixa oferuje obecnie niewiele firm, ale już należy do nich kilku poważnych producentów, jak Fujitsu, NEC, IBM, Apple, Acer czy Canon. Według informacji podawanych przez Cyrix, w komputerach PC zainstalowanych zostało dotąd ok. 6 mln procesorów tej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com