Athlon MP dla wieloprocesorowych komputerów

  • Wiesław Pawłowicz,

AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przeznaczonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-rami Xeon. Układy są wytwarzane w technologii 0,18 ľm i mają złącze Socket A. Ich katalogowe ceny przy zakupie 1000 sztuk wynoszą 265 USD (1,2 GHz) i 215 USD (1 GHz).AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przezna- czonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-

AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przeznaczonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją dla systemów z intelowskimi proceso-rami Xeon. Układy są wytwarzane w technologii 0,18 ľm i mają złącze Socket A. Ich katalogowe ceny przy zakupie 1000 sztuk wynoszą 265 USD (1,2 GHz) i 215 USD (1 GHz).

Technologia

W procesorze Athlon MP zastosowano ten sam rdzeń co we wprowadzonych niedawno układach Athlon 4 (przeznaczonych dla komputerów PC), ale w odróżnieniu od nich nowe procesory mają o 500 tys. więcej tranzystorów (łącznie 37,5 mln) i zużywają 20% mniej energii. Są również wyposażone w zwiększony o 52 rozkazy zestaw instrukcji 3DNow Professional, który - według przedstawicieli AMD - poprawia o 15% wydajność operacji zmiennoprzecinkowych, wykonywanych przez dowolne aplikacje (nie muszą być optymalizowane do współpracy z Athlon MP). Układy wykorzystują mechanizm wstępnego ładowania danych do pamięci podręcznej (pre-fetch) oraz technologię Smart MP, optymalizującą wydajność pracy systemów 2-procesorowych.

Technologia Smart MP umożliwia m.in. kontrolę i współdzielenie danych znajdujących się w pamięciach podręcznych procesorów, a także wymianę informacji z szybkością do 4,2 GB/s przez podwójną szynę danych 266 MHz FSB. Nowe funkcje zawarte w chipsecie AMD 760 MP to obsługa dwóch szyn FSB i dwóch procesorów, a także 64-bitowej szyny PCI.

Dogonić Intela

AMD rozpoczyna nowy etap walki z Intelem. Dotychczas firma była znana przede wszystkim użytkownikom indywidualnym. Procesory Athlon stosunkowo rzadko są instalowane w komputerach przeznaczonych do zastosowań korporacyjnych. Wprowadzając Athlon MP, AMD ma nadzieję to zmienić.

W I połowie 2002 r. pojawi się 2-procesorowy układ Thoroughbred, wytwarzany w technologii 0,13 ľm, a w II - Barton, pierwszy procesor AMD, wykorzystujący technologię SOI (Silicon On Insulator).

AMD nie zamierza poprzestać na układach 2-procesorowych. Nowa seria układów Hammer (konkurencja dla Intel Itanium) będzie mogła być instalowana w serwerach 4- lub 8-procesorowych.

AMD podała listę ok. 50 producentów, którzy uruchamiają produkcję serwerów i stacji roboczych z Athlon MP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com