Android po cichu opanowuje sektor biznesowy

  • Dariusz Niedzielewski,
  • Galen Gruman,

Urządzenia bazujące na mobilnym systemie operacyjnym Google Android są powszechnie używane w korporacjach, a ich udział w tym segmencie rynku sięga 40% - przekonują specjaliści firmy ZScaler. Szacunki te stoją w sprzeczności z obiegowymi opiniami, ściśle wiążącymi szeroko pojęty biznes z rozwiązaniami takich firm, jak Research In Motion (BlackBerry) czy Apple (iPhone, iPad).

Spółka ZScaler to znany producent narzędzi bezpieczeństwa dedykowanych coraz popularniejszym usługom przetwarzania danych w "chmurze" (cloud computing). Eksperci firmy systematycznie przeprowadzają analizy ruchu sieciowego generowanego przez sieci korporacyjne i przechodzącego następnie przez specjalne filtry ZScaler. Głównym źródłem analizowanych informacji jest aktywność internetowa pracowników europejskich i amerykańskich korporacji. Według danych ZScaler, dzienna liczba sieciowych zdarzeń (przeglądanie WWW, korzystanie z poczty elektronicznej, komunikacja internetowa itp.), wychwytywanych przez filtry bezpieczeństwa, wynosi 4 miliardy.

Polecamy: Android, iOS, RiM - co jest bezpieczniejsze dla firm?

Zobacz również:

Najnowsze badania specjalistów ZScaler prowadzą do interesujących wniosków. W ciągu trzech miesięcy br. (od II do III kwartału) ruch w sieciach korporacyjnych, generowany przez urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android, wzrósł z 17% do 40%. W tym samym czasie z 42% do 22% zmniejszył się ruch sieciowy inicjowany przez urządzenia bazujące na platformie iOS (Apple). Spadek aktywności zauważono również w segmencie rozwiązań RIM BlackBerry (z 40% do 37%).

Jedną z głównych konkluzji nasuwających się po wstępnej analizie powyższych danych jest szybsza od oczekiwanej adaptacja w korporacjach rozwiązań mobilnych wykorzystujących system Google Android. W większości dotychczasowych prognoz zakładano, że zauważalny wzrost znaczenia Androida w środowisku biznesowym nastąpi dopiero w 2012 roku.

Badaniami ZScaler powinny się szczególnie zainteresować osoby odpowiedzialne za działanie sieci korporacyjnych. Niektóre duże firmy mają wdrożone specjalistyczne oprogramowanie do zarządzaniami platformami iOS czy BlackBerry, od lat kojarzonymi z szeroko pojętym biznesem. System operacyjny Google Android, mimo swej popularności, nie zyskał jednak uznania w korporacjach. Główną przeszkodą są znane problemy z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa aplikacji wykorzystujących tę platformę.

Według Jaya Chaudhry, prezesa ZScaler, czas bagatelizowania systemu Google Android w korporacjach właśnie dobiegł końca. Osoby zarządzające sieciami firmowymi muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że pracownicy często wykorzystują prywatne smartfony czy tablety do łączenia się z internetem w miejscu pracy. Bezpieczeństwo sieci korporacyjnych staje tym samym pod znakiem zapytania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com