Aktualizacja pod kontrolą

  • Michał Szafrański,

Software Update Services pozwala zbudować firmowe centrum dystrybucji poprawek do produktów Microsoftu.

Software Update Services pozwala zbudować firmowe centrum dystrybucji poprawek do produktów Microsoftu.

Korzystając z przeglądarki jako interfejsu zarządzania, administrator może zezwalać na dystrybucję pobranych poprawek do komputerów firmowych.

Microsoft udostępnił zestaw narzędzi Software Update Services (SUS) umożliwiających administratorom budowę firmowych centrów aktualizacji oprogramowania (funkcjonujących w identyczny sposób jak publiczna usługa Microsoftu - Windows Update). Dzięki temu oprogramowaniu administrator może uzyskać pełną kontrolę nad sposobem dystrybucji krytycznych łat dla systemów operacyjnych i aplikacji pracujących na firmowych komputerach. Instalacja w firmie wirtualnego serwera Windows Update może również istotnie zmniejszyć ruch na łączu internetowym - wszystkie aktualizacje pobierane będą bowiem z serwerów Microsoftu tylko raz.

W dwóch kawałkach

Pakiet SUS składa się z dwóch komponentów: serwerowego i klienckiego. W skład pierwszego z nich wchodzi intranetowa wersja serwisu Windows Update (do instalacji której jest wymagany serwer Windows 2000 z zainstalowanym IIS) oraz mechanizmy administracyjne pozwalające pobierać aktualizacje z serwera Microsoftu, a także replikować je na inne serwery SUS pracujące w sieci firmowej (gdy jest ich więcej niż jeden).

Wszystkie pobrane z serwera Microsoftu aktualizacje oprogramowania muszą być najpierw zatwierdzone przez administratora do dystrybucji w firmie. Dzięki temu administrator zyskuje mechanizm kontroli pozwalający mu przeprowadzić testy poprawności łat, a także wstrzymywać dystrybucję poprawek powodujących dodatkowe problemy lub też łat, których instalacja nie jest niezbędna.

Komponent kliencki jest dostępny w wersjach dla systemów Windows 2000 Professional, Server, Advanced Server oraz Windows XP Professional i Home Edition. Wprowadza on w systemach Windows 2000 mechanizmy automatycznego pobierania łat znane już użytkownikom Windows XP jako Automatic Update. Najważniejsze cechy tego rozwiązania to możliwość automatycznego pobierania poprawek w tle (bez angażowania użytkownika), wymuszania tylko jednego restartu nawet wtedy gdy instalowanych jest wiele poprawek, a także definiowania sposobu aktualizacji (może on być wykonywany zawsze, gdy są udostępniane nowe poprawki lub tylko o określonych porach).

Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie SUS w sieciach korzystających już z usług katalogowych Active Directory. Wtedy administrator może łatwo, z wykorzystaniem mechanizmu Group Policy, zarządzać komponentami klienckimi: definiować sposób automatycznej aktualizacji, jej częstotliwość, a także adres serwera, z którego mają być pobierane uaktualnienia. Środowisko Active Directory nie jest jednak niezbędne do działania aplikacji. Podobnie można zarządzać klientami stosując trudniejsze w obsłudze mechanizmy skryptowe.

Bezpłatny konkurent

Microsoft posiada już w ofercie rozwiązanie umożliwiające przekazywanie aktualizacji do stacji i serwerów - serwer SMS. Firma twierdzi jednak, że SUS i SMS są przeznaczone dla różnych użytkowników. Pierwsze z tych rozwiązań producent proponuje firmom posiadającym do 500 komputerów w jednej lub małej liczbie lokalizacji. Zastosowanie serwera SMS do dystrybucji łat jest zalecane w firmach mających więcej niż 500 komputerów rozproszonych w wielu lokalizacjach.

Pakiet SUS ma jeszcze jedną istotną zaletę w porównaniu ze znacznie bogatszym funkcjonalnie serwerem SMS - jest dostępny bezpłatnie. Można go pobrać pod adresemhttp://www.microsoft.com/windows2000/windows-update/SUS .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com