6 powodów ograniczających innowacyjność Microsoftu

  • Piotr Waszczuk,
  • IDG News Service,

4. Wszystko po swojemu

Microsoft dość niechętnie angażuje się w realizacje pomysłów innych firm. Unika również przejmowania technologii innych, choć chętnie się na nich wzoruje. W dzisiejszych czasach to dość trudna strategia. Microsoft mógłby wziąć przykład z innych gigantów IT - jak choćby Oracle i posiłkować się kupnem innych firm z ciekawymi rozwiązaniami. Jednak kierownictwo koncernu zdaje się podchodzić do takich transakcji z dużym dystansem.

Przeczytaj także:

Open Office pozazdrościł Office 2007

Interfejs pakietu OpenOffice niebawem się zmieni. Już dziś możemy pokazać, jak będzie wyglądał najpoważniejszy konkurent pakietu Microsoft Office

Google jak Microsoft, a Microsoft jak Google

Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego usilnie chce zaistnieć na rynku wyszukiwarek , a operator najpopularniejszej wyszukiwarki zamierza wejść na rynek systemów operacyjnych. Co z tego wyniknie?

Prawdopodobnie to dlatego Microsoft dekadę temu nie zdecydował się temu kupić niewielkiej ale dobrze zapowiadającej się firmy VMware. Dlaczego jednak nie starał się o nawiązanie bliskiej współpracy i wykorzystanie mechanizmów wirtualizacyjnych VMware w systemach Windows Server tylko poświęcił znaczne środki na stworzenie rozwiązania konkurencyjnego? Czemu przeznaczył środki w szacunkowej wysokości 1 mld USD na zaprojektowanie konsoli Xbox zamiast wesprzeć inny, bardziej zaawansowany pomysł i skupić się na produkcji gier?

Trzeba jednak obiektywnie stwierdzić, że w praktyce tylko nielicznym korporacjom udaje się długofalowa współpraca z mniejszymi firmami, a tym bardziej z konkurentami. Zaś Microsoft dzięki swojej pozycji w dużej mierze dyktuje warunki na rynku sprzętowym. Od lat kolejne generacje procesorów są tworzone m.in. pod kątem wymagań sprzętowych systemu operacyjnego i oprogramowania biurowego koncernu z Redmond. Biznesowo taka koncepcja się sprawdza, choć innowacjom nie sprzyja.