Raport specjalny: stan hiperkonwergencji w Europie


Zainteresowanie infrastrukturą hiperkonwergentną jest coraz większe. Już wkrótce będziemy obserwować masową migrację oraz zmianę sposobu obsługi cyfrowych obciążeń – wynika z najnowszego badania zleconego przez Lenovo. Prawie 50 % menedżerów IT planuje implementację lub przynajmniej rozważa przejście do infrastruktury hiperkonwergentnej. Z raportu jasno wynika, że biznes coraz bardziej preferuje rozwiązania definiowane programowo, a nie tradycyjne systemy sprzętowe.

Badanie – przeprowadzone przez Spiceworks na zlecenie Lenovo - pokazuje, że większa część europejskiego rynku technologicznego rozważa szybką migrację do architektury programowej lub chmurowej. Analiza stanu hiperkonwergencji w regionie EMEA została oparta na wywiadach dotyczących trendów technologicznych przeprowadzonych ze 179 specjalistami IT.

Jakie jeszcze wnioski można wyciągnąć z badania?

Poziom świadomości jest wysoki – zdecydowana większość (86%) pytanych jest świadoma koncepcji hiperkonwergencji – niemniej nie wszyscy w pełni ją rozumieją. Zaledwie ponad jedna czwarta respondentów stwierdziła, że wie o niej dużo. Z drugiej strony zaledwie jeden na dziesięciu przyznał, że tylko słyszał o infrastrukturze hiperkonwergentnej.

Raport sugeruje, że hiperkonwergencja znajduje się w centrum dyskusji prowadzonych w społeczności IT. Informacje zwrotne od respondentów w takich sektorach, jak usługi IT, produkcja, edukacja czy branża budowlana, potwierdzają przekonanie, że potrzeba podejmowania decyzji na podstawie danych, coraz większe zapotrzebowanie na informacje o klientach oraz większą efektywność i skalowalność zdecydowanie wpływają na kształt rozwiązań pamięci masowej i sieciowych.

Wykorzystanie infrastruktury hiperkonwergentnej nie jest powszechne – na razie

Nieco mniej niż piąta część (18%) badanych informatyków odpowiedziało, że ich organizacja dokonała zwrotu od serwerów fizycznych do technologii definiowanej programowo, a prawie połowa (47%) potwierdziła, że planuje - lub przynajmniej rozważa - zastosowanie rozwiązania hiperkonwergentnego.

Spośród tych, którzy wkrótce zamierzają wdrożyć system infrastruktury konwergentnej, 79% sugerowało, że najprawdopodobniej stanie się to w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wrażenie pośpiechu towarzyszącego przejściu do infrastruktury konwergentnej podkreśla fakt, że zaledwie 15% informatyków myśli o dokonaniu takiego kroku w okresie dłuższym niż dwa lata. Co leży u podstaw tej powszechnej cyfrowej transformacji obejmującej całą branżę?

Nie ma czegoś takiego jak zbyt duża efektywność

Decydującym czynnikiem wpływającym na decyzję o wdrożeniu infrastruktury hiperkonwergentnej jest obietnica większej efektywności w skali całej organizacji. Specjaliści IT powiedzieli Spiceworks, że optymalizacja obciążeń i centralizacja zarządzania to dwa najważniejsze czynniki – 59% wskazało pierwszy z nich, a 58% - drugi.

Transformacja sposobu obsługi danych – jest tuż za nimi. Modernizacja centrum danych (47%) oraz konsolidacja centrum danych (42%) stanowi łącznie 69% odpowiedzi. Znaczenie mają także udoskonalenie backupu i odzyskiwania danych, możliwości cloud oraz obsługa działań programistycznych i testów.

Jeśli chodzi o korzyści, które osiągnęli lub spodziewają się osiągnąć menedżerowie IT dzięki infrastrukturze konwergentnej, na pierwszy plan wysuwa się pięć najważniejszych zalet, z których każdą wskazywało więcej niż 30% respondentów.

Najczęściej sugerowaną korzyścią jest scentralizowane zarządzanie (41%), a zwiększona efektywność i większa elastyczność zostały wskazane przez 37% informatyków. Na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się zwiększona skalowalność (35%) oraz większa wydajność (34%).

Obawy decydentów

Uwagę zwraca fakt, że tylko nieco ponad 25% pytanych uznaje ograniczone koszty (CapEx lub OpEx) za potencjalną zaletę. Natomiast kiedy zapytać ich, jakie bariery są związane z hiperkonwergencją, prawie trzech na pięciu mówi o kosztach (wstępna inwestycja lub TCO) jako o największym minusie. To może oznaczać, że wielu decydentów IT nie zdaje sobie sprawy z potencjału takiego rozwiązania w kontekście średnio- i długoterminowych oszczędności.

Inne obawy dotyczyły niezawodności (30%), bezpieczeństwa (28%), ryzyka związanego z pojedynczym punktem awarii (27%) oraz luki w kompetencjach niezbędnych do wdrożenia takiej infrastruktury i zarządzania nią (27%).

Jednak ogólne nastawienie pytanych sugeruje, że wkrótce należy się spodziewać zmiany architektury danych obejmującej całą branżę.

„Sposób, w jaki współczesne przedsiębiorstwa porządkują, analizują i współdzielą dane, szybko się zmienia. W związku z tym niektórzy specjaliści IT przyjmują odmienne podejście do metody wykorzystania technologii do wspierania ważnych celów biznesowych” – uważa Jared Hall, menedżer odpowiedzialny w Spiceworks za badania. „Menedżerowie IT poszukują rozwiązań, które pozwolą zaspokoić zmieniające się potrzeby. Elastyczność i skalowalność to dla nich dwa kluczowe zagadnienia, które zwykle w istotny sposób wpływają na decyzje zakupowe. Jak pokazuje badanie, specjaliści IT są przekonani, że infrastruktura hiperkonwergentna może pozwolić na osiągnięcie tych celów”.

Zgodnie z prognozami przychody z infrastruktury hiperkonwergentnej do 2020 r. mają sięgnąć 1,6 mld USD. Już dziś wiele sektorów IT nie może się z nią równać pod względem wzrostu. Wraz z popularyzacją hasła Big Data, głównym zagadnieniem stają się sposoby wdrażania takich rozwiązań. Infrastruktura hiperkonwergentna, jako esencja modelu przetwarzania, w którym kluczową rolę odgrywa oprogramowanie, stanowi eleganckie rozwiązanie, które będzie znajdować miejsce w coraz większej liczbie przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób infrastruktura hiperkonwergentna może pomóc Twojej organizacji, a także zapoznaj się z pełną wersją raportu i infografiką o stanie hiperkonwergencji w Europie.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.