Imperatyw Trzeciej Platformy: Mocne, niezawodne i skalowalne serwery


Nadeszła era Trzeciej Platformy. To termin używany przez IDC do określenia fundamentalnych technologii: chmury obliczeniowej, rozwiązań mobilnych, mediów społecznych oraz Big Data. W połączeniu, technologie te zmieniają biznes i całą gospodarkę. Trzecia Platforma to kolejny etap ewolucji IT, następujący po Drugiej Platformie, w której kluczową role odgrywały internet i architektura klient-serwer, oraz Pierwszej Platformie – komputerach mainframe.

Pojawienie się technologii Trzeciej Platformy stanowi poważne wyzwanie dla CIO. Wymaga bowiem stworzenia organizacji, w której procesy biznesowe są w pełni cyfrowe. Media społeczne, rozwiązania mobilne, cloud computing, a także dynamiczny rozwój internetu rzeczy (Internet of things), wzmagają potrzebę gromadzenia, przechowywania, przetwarzania i analizowania ogromnych ilości danych. Wiele centrów danych nie dysponuje zasobami pozwalającymi na obsłużenie wszystkich tych informacji. To oznacza, że będą musiały zostać rozbudowane wewnętrznie lub będą uzupełnione zasobami zewnętrznymi.

Ponadto, praktycznie wszystkie innowacje biznesowe i techniczne koncentrują się wokół technologii Trzeciej Platformy. Wystarczy spojrzeć na błyskawiczny rozwój firmy przewozowej Uber, wykorzystującej model biznesowy, którego stworzenie byłoby niemożliwe bez chmury obliczeniowej, rozwiązań mobilnych i mediów społecznych. W tym świecie modularnego IT, kluczowe znaczenie odgrywają szybkość i elastyczność.

Jak można się spodziewać, inicjatywy związane z Trzecią Platformą stanowią obecnie większość inwestycji IT. Oznacza to, że środki wydatkowane na tradycyjne obciążenia i infrastrukturę zostaną przesunięte. Organizacje ewoluują bowiem od tradycyjnych, silosowych decyzji podejmowanych w odniesieniu do centrów danych do modelu dynamicznego sourcingu, który wykorzystuje zarówno technologie lokalne, jak i zewnętrzne, w tym w coraz większym stopniu definiowane programowo. Kluczowe znaczenie dla odniesienia sukcesu transformacji do Trzeciej Platformy ma niezawodna, przewidywalna i wysokowydajna infrastruktura serwerowa oraz programowa. Lenovo, firma technologiczna z dwiema centralami – w USA i Chinach - której wartość wynosi 46 mld USD, uczyniła ten typ infrastruktury sprzętowej i programowej strategicznym priorytetem.

Firma ta znacząco poszerzyła swoje portfolio infrastruktury dla największych firm wraz z przejęciem oferty IBM System x w 2014 roku. Nastąpiło to wkrótce po przejęciu działu IBM PC. Oferta System x charakteryzuje się długą tradycją innowacji oraz sztuki inżynierskiej IBM, która została wykorzystana do stworzenia nowej generacji produktów i rozwiązań Lenovo.

Systemy Lenovo są zoptymalizowane dla różnych obciążeń, co ma fundamentalne znaczenie dla obsługi klientów, którzy podejmują wyzwanie transformacji do Trzeciej Platformy. Nowe i udoskonalone portfolio Lenovo obejmuje:

- Systemy o dużej gęstości dla wymagających obciążeń definiowanych programowo

- Zoptymalizowane systemy dla małych i średnich firm (SMB), biur regionalnych i środowisk rozproszonych

- Kompletnie odświeżone serwery i oprogramowanie do zarządzania obciążeniami dla dużych i małych firm, w tym niezawodne i skalowalne serwery obsługujące konfiguracje zoptymalizowane pod kątem konkretnych obciążeń – od wirtualizacji, przez Big Data, po analitykę wymagającą wysokich wartości IOPS

Rozwiązania te zaprojektowano z myślą o wspieraniu klientów w maksymalizowaniu nieprzerwanego czasu pracy, zwiększaniu bezpieczeństwa, a także w osiągnięciu coraz większej kontroli nad IT. Przykładowo, systemy Lenovo ograniczają liczbę kroków do wykonania podczas udostępniania i wdrażania serwerów, co przekłada się na skrócenie tych procesów z godzin do kilku minut.

Teraz częściej, niż kiedykolwiek wcześniej, CIO i inni przedstawiciele wyższej kadry menedżerskiej zadają bezpośrednie pytania o rolę chmury oraz innych technologii w wieloletnich planach dotyczących infrastruktury IT. To często sondowanie efektywności ich własnych centrów danych oraz organizacji IT. Firmy są bowiem coraz bardziej uzależnione od infrastruktury chmurowej, dostarczanej za pośrednictwem hostowanych prywatnych i publicznych platform cloud. IDC rekomenduje stosowanie infrastruktury IT oraz oprogramowania, które zapewniają wysoką dostępność, elastyczność, łatwość wdrożenia, odpowiednie zwymiarowanie, możliwość rozbudowy i – co najważniejsze – wysoki poziom bezpieczeństwa oraz proste zarządzanie.

W rzeczywistości, infrastruktura ta odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji do Trzeciej Platformy – w decydujący sposób wpływa na osiągnięcie sukcesu.

Więcej informacji na temat trendów rynkowych wpływających na migrację do Trzeciej Platformy oraz o tym, jak rozwiązania Lenovo pomagają firmom odnieść sukces w transformacji, można przeczytać w dokumencie IDC „Next-Gen Servers: Helping Enterprises Embrace the 3rd Platform of Computing”, który jest sponsorowany przez Lenovo. Podsumowanie zawartych w nim najważniejszych informacji znajduje się na SlideShare.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.