Zintegrowane środowisko to nasz atut

Już wkrótce na rynku pojawi się oprogramowanie wirtualizacyjne Hyper-V, a chwilę później zintegrowany z nim pakiet do zarządzania System Center VM 2008. Jakie będzie znaczenie tych premier dla rynku oprogramowania i ich wpływ na Green IT, mówi Adam Bogobowicz, Senior Product Manager Windows Server Marketing w centrali Microsoft.

Już wkrótce na rynku pojawi się oprogramowanie wirtualizacyjne Hyper-V, a chwilę później zintegrowany z nim pakiet do zarządzania System Center VM 2008. Jakie będzie znaczenie tych premier dla rynku oprogramowania i ich wpływ na Green IT, mówi Adam Bogobowicz, Senior Product Manager Windows Server Marketing w centrali Microsoft.

Nie sądzi Pan, że działy marketingu wielu firm nadużywają tego hasła doczepiając etykietę ekologicznego rozwiązania prawie do każdego nowego produktu?

Zintegrowane środowisko to nasz atut

Planujemy wprowadzenie zintegrowanego systemu do zarządzania System Center Virtual Machine 2008, który umożliwi uzyskanie jednolitej kontroli zarówno nad fizycznym sprzętem, jak i uruchomionymi w nim maszynami wirtualnymi i aplikacjami.

Nie zgodziłbym się z taką opinią. Osobiście uważam, że takiego marketingu jest wciąż za mało. Jeszcze do niedawna prawie nikt nie mówił ani nie dbał o ekologię. Bardzo dobrze, że to się zmieniło - w końcu ochrona środowiska leży w interesie nas wszystkich, a "Zielony Marketing" pomaga budować ekologiczną świadomość społeczną.

Green IT to szerokie hasło obejmujące bardzo różne elementy. Jakie miejsce wśród nich zajmuje wirtualizacja?

Wirtualizacja ma obecnie wyjątkową szansę na to, aby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie efektywności centrów danych. Nie należy jej jednak rozpatrywać niezależnie od innych elementów mających istotny wpływ na rozwiązania, które zasługują na miano Green IT. Przede wszystkim chodzi mi o konsolidację i zwiększenie efektywności oprogramowania. Przykładowo Windows Server 2008 został tak zaprojektowany, że przy tym samym obciążeniu, co starsze wersje tego systemu, pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 10%. Jeśli dodamy do tego wzrost efektywności związany z konsolidacją i wirtualizacją, które zwiększają utylizację zasobów, to korzyści stają się oczywiste.

Pojęcie wirtualizacji jest używane w różnych kontekstach: serwerów, komputerów, aplikacji, pamięci masowych... Czasem wywołuje to dezorganizację u klienta. Czy można by więc to jakoś uporządkować?

Sądzę, że najlepiej mówić o zintegrowanej wirtualizacji. Tak naprawdę te różnego typu mechanizmy wirtualizacyjne nie są żadnymi oddzielnymi i niezależnymi technologiami, a rozwiązaniami, które są do siebie podobne i w rzeczywistości umożliwiają połączenie np. świata serwerów i komputerów desktop w jedno środowisko. Z tego powodu Microsoft skoncentrował się nie tylko na serwerowym elemencie wirtualizacji. Warto przypomnieć, że w lipcu 2006 r. kupiliśmy firmę SoftGrid i jej technologie wirtualizacji komputerów. Ważnym naszym celem jest zaoferowanie środowiska łączącego różne rozwiązania w jeden spójny ekosystem.

Czy kiedyś przestaniemy mówić o wirtualizacji jako o jakimś szczególnym rozwiązaniu, a stanie się ona po prostu zwykłym, obecnym wszędzie standardem?

Myślę, że za kilka lat, gdy 70% systemów IT będzie zwirtualizowanych, ta technologia stanie się na tyle powszechnym i znanym standardem, że rzeczywiście przestaniemy na nią zwracać jakąś szczególną uwagę, a także o niej mówić. Na razie jest to wciąż względnie nowe rozwiązanie i dlatego wymaga popularyzacji i wyjaśniania potencjalnym użytkownikom, co uzyskają, jeśli zdecydują się wdrożyć system zwirtualizowany. Warto jednak pamiętać, że wirtualizacja to tylko technologia, która sama w sobie nie daje korzyści, a do ich uzyskania potrzeba jeszcze bardzo wielu innych elementów. Prawdziwa wartość wirtualizacji ujawnia się dopiero wtedy, gdy powstanie dobrze zaprojektowany system IT zwiększający efektywność biznesową.

Jakie są największe problemy związane z praktycznymi zastosowaniami systemów wirtualizacyjnych?

Jest ich kilka, ale chyba najpoważniejszy problem to osiągnięcie wskaźnika zwrotu inwestycji ROI na planowanym wcześniej poziomie. Wynika to z tego, że większa efektywność systemu powoduje, iż może on obsłużyć więcej aplikacji i zadań. Z jednej strony oznacza to wzrost złożoności rozwiązań IT, z którą firmy nie są w stanie sobie poradzić. Równocześnie firmy szybko wykorzystują wyższą wydajność i elastyczność nowej infrastruktury, aby zwiększyć obroty i zyski. W efekcie jednak, wcześniej przewidywane możliwości zmniejszenia kosztów nie są realizowane. Jak wynika z moich doświadczeń, takie sytuacje są regułą. Przyznam, że do tej pory nie widziałem firmy, która po wdrożeniu systemu wirtualizacji zmniejszyłaby zatrudnienie w dziale IT.

Jakie będą największe atuty Microsoft w konkurencji z innymi producentami oprogramowania wirtualizacyjnego?

Podstawowa warstwa programowa naszych systemów wirtualizacyjnych jest podobna do rozwiązań oferowanych przez innych producentów tego typu oprogramowania. Trudno byłoby tu znaleźć istotne różnice. Istotną zaletą naszej oferty jest integracja mechanizmów wirtualizacji z całym stosem oprogramowania opartym na naszych popularnych rozwiązaniach. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym i największym atutem będzie dostępność zaawansowanych mechanizmów zarządzania systemem. Sądzę, że pod tym względem Microsoft uzyska istotną przewagę nad konkurencją. Planujemy bowiem wprowadzenie zintegrowanego systemu do zarządzania - System Center z System Center Virtual Machine 2008, który umożliwi uzyskanie jednolitej kontroli zarówno nad fizycznym sprzętem, jak i uruchomionymi w nim maszynami wirtualnymi i aplikacjami. W końcu nawet wirtualizacja nie eliminuje fizycznych serwerów, a jedynie zwiększa ich efektywność. Jedną z wad obecnie stosowanych rozwiązań jest konieczność niezależnego zarządzania infrastrukturą fizyczną i wirtualną, a to komplikuje życie administratorom systemów IT.

Kiedy system SCVM 2008 będzie dostępny?

Wprowadzimy go na rynek mniej więcej miesiąc po premierze oprogramowania Hyper-V. Oznacza to, że oprogramowanie to powinno być dostępne najpóźniej we wrześniu tego roku. Wszystko wskazuje, że termin ten zostanie dotrzymany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200