Wydajność i dostęp

O obecnych i przyszłych rozwiązaniach składowania danych rozmawiamy z dr. Josephem Regerem, CTO firmy Fujitsu Technology Solutions.

Czym, oprócz wydajności, mogą różnić się macierze dyskowe różnych producentów?

Wydajność i dostęp
Najinteligentniejszą częścią macierzy jest kontroler dyskowy. To on decyduje, w jaki sposób zasoby są składowane na dyskach macierzy. Zatem wszyscy dostawcy implementują logikę wbudowaną w kontrolery. Podstawową różnicą jest sposób implementacji. Można stosować osobne podejścia zależnie od skali urządzenia albo implementować tę samą technologię w urządzeniach o różnej skali. Fujitsu wybiera drugi model, między innymi dlatego, że umożliwia łatwe dla klientów skalowanie. Dzięki temu unika się całkowitej wymiany urządzenia w procesie nazywanym "forklift upgrade". Raczej modernizuje się kontrolery. Półki dyskowe i inne urządzenia pozostają bez zmian.

W jakim kierunku podąża rozwój urządzeń storage?

Oprócz wzrostu szybkości i wydajności możemy zauważyć powrót do starej idei, pochodzącej jeszcze z epoki komputerów mainframe. Polega ona na przeniesieniu części obciążenia z głównych procesorów do kontrolerów storage, by odciążyć procesory w wykonywaniu procesów związanych z przetwarzaniem danych. W środowiskach o wysokim stopniu rozproszenia technologia daje bardzo dobre wyniki. Pojawiają się bazy danych w całości operujące w pamięci operacyjnej (na przykład SAP HANA) i moduły SSD podłączane bezpośrednio do serwerów jako część adresowalnej pamięci. Przy tych rozwiązaniach urządzenia storage muszą działać inaczej, gdyż podział między częścią storage a bazą danych zaczyna się zacierać.

Tylko 5-10% danych jest w ciągłym obiegu, a ponad połowa zupełnie leży odłogiem. Co zmieni się w przyszłości?

Niewiele. Nadal niewielka część informacji będzie przetwarzana z wysoką intensywnością. Mniej używane porcje danych można będzie przenieść nawet na taśmy. Technologia jest już dostępna. Nasze urządzenie Eternus CS zachowuje się jak uniwersalny zasób składowania danych i tworzy warstwę wirtualizacyjną, przenosząc dane na właściwe media zależnie od częstości ich przetwarzania. W odróżnieniu od typowych macierzy blokowych, które rozmieszczają bloki między warstwy storage’u, to urządzenie ma także interfejs w postaci systemu plików. Pliki bardzo rzadko wykorzystywane mogą być przeniesione na taśmę, przy czym informacja zapisywana jest na streamer w sposób sekwencyjny, przyspieszając odtwarzanie w miarę potrzeby. Zasoby taśmowe są dostępne jako wirtualna biblioteka taśmowa dla całej sieci. Urządzenie przeprowadza deduplikację danych w locie, tworząc katalog zapisywanych informacji.

Fujitsu IT Future 2012

Na konferencji, która odbyła się 31 maja 2012r, przedstawione zostały najciekawsze rozwiązania oferowane przez Fujitsu. Oprócz informacji związanych z dostępną technologią tej firmy zaprezentowano projekt migracji środowiska backupowego grupy kapitałowej Telekomunikacji Polskiej, w którym kluczową rolę odegrały rozwiązania tej firmy. Podczas wystaw i sesji zaprezentowano najnowsze serwery z serii Primergy serii RX (stelażowe) oraz TX (w obudowie tower lub 19 cali rack), a także wysoko skalowalne serwery serii CX1000. Przykładowym zaprezentowanym serwerem był PRIMERGY RX300S6, wyposażony w dwa procesory Intel Xeon X5690 po sześć rdzeni każdy.

Oprócz serwerów zaprezentowano także rozwiązania składowania informacji, w tym urządzenie ETERNUS CS800 wykorzystujące zaawansowaną deduplikację oraz replikację między środowiskami. Urządzenie to umożliwia realizowanie w praktyce strategii odkładania nieużywanych porcji informacji na nośniki o niższym koszcie przechowywania, przywołując je w miarę potrzeb.

Częścią prezentacji były także miniaturowe komputery desktopowe i bardzo wydajne stacje robocze wyposażone w najnowsze procesory Intela. Miniaturowe komputery desktopowe przeznaczone są do typowej pracy biurowej, charakteryzują się niewielkim poborem mocy i bardzo kompaktowymi rozmiarami, z kolei silne stacje robocze umożliwiają przeprowadzanie zaawansowanych obliczeń i pracę na przykład nad obiektami trójwymiarowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200