„Windows 10 to skok do nowej generacji systemów”

Twierdzi Marcin Klimowski, Windows Business Development Manager, z którym rozmawiamy o najnowszym systemie operacyjnym Microsoftu.

„Windows 10 to skok do nowej generacji systemów”

Ma być bezpieczniejszy, wygodniejszy i działać jednakowo dobrze na dowolnym typie sprzętu, od smartfona, przez tablet, aż do stacjonarnego peceta. Ma być atrakcyjny dla klientów biznesowych. Ma być powrotem do formy, po Windows 8, systemie niezbyt ciepło przyjętym przez rynek. Czy rzeczywiście tak będzie? Tego dowiemy się najwcześniej w połowie 2015 r. kiedy Windows 10 trafi na rynek.

Microsoft już teraz jest jednak pełen optymizmu i wiary w swój nowy produkt. Jak twierdzi Marcin Klimowski: "Windows 10 symbolizuje przeskok do nowej generacji systemów. To nie jest czysta zmiana ewolucyjna, ale nowy system, który ma być gotowy na przyszłe wyzwania.". Komentarz ten jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego najnowszy Windows nie został oznaczony cyfrą 9. W internecie pojawiło się kilka teorii na ten temat, a jak widać, rozwiązanie zagadki jest dość proste.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Nowe wydanie Computerworld

Nowa generacja systemów to oczywiście także innowacje. Zdaniem przedstawiciela Microsoftu, firma koncentruje się na kilku kluczowych obszarach. „W Windows 10 wprowadzamy innowacje w czterech obszarach: jednej spójnej platformy na różnych urządzeniach, najlepszego dopasowania środowiska do różnorodnych stylów pracy, zabezpieczenia przed nowymi typami zagrożeń i zarządzania systemem.” – mówi Klimowski.

Wyciągnięto także wnioski z krytyki, która spłynęła na Windows 8 i jego nieszczególnie wygodny interfejs dla użytkowników nie korzystających z ekranów dotykowych. „Windows 10 wnosi szereg udogodnień dla użytkowników pracujących w sposób tradycyjny – klawiatura, myszka, brak interfejsu dotykowego – którzy cenili sobie pracę na Windows 7. Mam tu na myśli m.in. Menu start, wiele wirtualnych desktopów, lepsze zarządzanie aplikacjami i otwieranie aplikacji Modern UI w oknach. (…) Również funkcja Continuum jest ważna dla każdego użytkownika. Ma ułatwić prace na urządzeniach konwertowalnych i 2w1 dostosowując interfejs użytkownika do bieżącego trybu pracy. Pozwala na optymalne wykorzystanie wszystkich typów urządzeń – czy to z wpiętą czy bez klawiatury.” – dodaje Klimowski. Zaznacza przy tym, że należy pamiętać o tym, że to dopiero początek drogi z Windows 10, więc użytkownicy mogą spodziewać się kolejnych zmian, usprawnień.

Wśród zapowiadanych nowości, ulepszeń, wymieniono także poprawę bezpieczeństwa – lepszą ochronę tożsamości użytkowników oraz dostępu do urządzeń, aplikacji i zasobów internetowych. Przedstawiciel Microsoftu nie mógł jeszcze podać szczegółów technicznych związanych ze zmianami. Zapowiedział jednak, że założeniem firmy jest silne upowszechnienie autentykacji wieloskładnikowej i rozwiązań biometrycznych a także udoskonalenie systemu MDM znanego z Windows 8.1.

Zmieni się także sklep z aplikacjami, który ma w większym stopniu zaspokajać potrzeby biznesu. „Możliwość dostosowania sklepu do potrzeb firmy to jedna z wielu nowych funkcji, które mają być wprowadzone do sklepu. Firmy będą mogły też dokonywać wolumenowych zakupów aplikacji, możliwe będą także scenariusze, w których do wykorzystania sklepu z aplikacjami logować będziemy się za pomocą konta Active Directory lub Azure Active Directory.” – opowiada przedstawiciel Microsoftu.

Klimowski nie chciał skomentować popularności Windows 10 w wersji Technical Preview. Tu wyręczył go natomiast Tony Prophet, wiceprezes Microsoftu i szef marketingu Windows, który w trakcie amerykańskiej konferencji Dreamforce ujawnił garść liczb. Wiadomo, że w dwa tygodnie po premierze testowej wersji systemu, pobrało ją około miliona osób. Użytkownicy ci zgłosili ponad 200 tysięcy uwag i błędów.

Do premiery Windows 10 zostało jeszcze wiele miesięcy i Microsoft ma nad czym pracować, by przygotować jak najlepszy produkt. Tymczasem wielką zagadką pozostaje kwestia modelu dystrybucji systemu. Czy zostanie on zaoferowany jako rozwiązanie SaaS? Sam Satya Nadella po objęciu sterów w firmie, zapowiadał, że Microsoft skupi się na chmurze. Pytany o szczegóły Klimowski, powiedział jedynie, że w tej chwili firma nie udziela komentarza na temat planów związanych z Windows 10 poza obszarem dotyczącym bezpośrednio wersji Technical Preview.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200