Wiara w 3G

Z Constantinem Gonticasem, partnerem zarządzającym funduszu inwestycyjnego Novator Partners, współwłaściciela operatora P4, rozmawia Przemysław Gamdzyk.

Z Constantinem Gonticasem, partnerem zarządzającym funduszu inwestycyjnego Novator Partners, współwłaściciela operatora P4, rozmawia Przemysław Gamdzyk.

Oczywiście! I bardzo mi się to podoba. Oczywiście sieci 3G nie są sobie równe. Czynnikiem, który je różnicuje - ja dużo podróżuję i jako klient korzystam z usług różnych sieci 3G, więc wiem o czym mówię - jest efektywna prędkość transmisji danych. Tam, gdzie działa ona dobrze, możliwości telefonii 3G są rzeczywiście fenomenalne i można żałować, że takie usługi dostępne są jedynie w centrach kilku aglomeracji na świecie. Mamy ambicję, aby sieć w P4 była właśnie taką "dobrą" siecią. Wszak 3G to nic innego jak bezprzewodowy, mobilny dostęp szerokopasmowy.

Jak na razie jednak musicie liczyć bardziej na roaming krajowy niż na własną infrastrukturę, więc jakością nie zaimponujecie...

Faktycznie, start naszych usług w tym roku w Polsce jest uwarunkowany od zawarcia umów na roaming krajowy. Rozmowy są bardzo zaawansowane i widzę wyraźną ewolucję stanowiska operatorów telefonii komórkowej w Polsce - od początkowej niechęci do zrozumienia, że roaming krajowy to naturalny i nieunikniony etap rozwoju rynku.

To w jaki sposób będzie obciążany klient P4 za korzystanie z usług 3G w roamingu?

Wiara w 3G

Constantin Gonticas

Dla klienta to ma być w pełni transparentne. Generalnie będziemy dążyć do tego, aby kupować od innych operatorów pojemność ich sieci.

Czy od razu zdecydujecie się na ryczałtową, stałą opłatę za połączenia głosowe w waszej sieci?

Ciągle ktoś mnie o to pyta. Jest za wcześnie na takie decyzje. Nasze usługi zapewne oferowane będą pod nową marką.

Macie Państwo ponad 20% udziałów w Netii i większościowy pakiet w P4. Netia chce inwestować w WiMAX. Jak to się ma do strategii rozwoju P4?

Oczywiście obie nasze spółki będą współpracować. Nie można jednak zapominać, że WiMAX to tylko nowa technologia dostępowa dla Netii. Natomiast P4 to zupełnie nowe przedsięwzięcie. Technologia idzie naprzód i zapewne w przyszłości doczekamy się terminali mobilnych, które będą mogły działać jednocześnie w sieci 3G i WiMAX.

W Polsce wielkie plany rozwojowe z technologią WiMAX wiąże Exatel, duży, państwowy operator. Mógłby stać się częścią nowego wielkiego podmiotu wna polskim rynku telekomunikacyjnym - Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego - o czym wciąż myślą niektórzy politycy z obecnie rządzącego w Polsce obozu. Czy spotkał się Pan z podobnymi pomysłami na konsolidację sektora?

Jako pomysł na budowanie silnego państwowego operatora? Szczerze mówiąc nie. Nigdzie.


TOP 200