Vista: "przejrzystość, pewność i komunikacja"

Jak w końcu będzie z systemem plików WinFS? Czy będzie on dostępny zarówno dla serwerowej, jak i klienckiej wersji Windows Vista?

Szerzej o WinFS pisaliśmy w tekście "WinFS - po co i dla kogo?".

Na razie nie jestem w stanie podać żadnych konkretnych informacji na ten temat - powiem tylko, że w czasie, w którym nastąpi premiera Windows Vista [czyli pod koniec 2006 r. - red.] WinFS będzie w fazie beta. Na razie zależy nam na uzyskaniu opinii użytkowników - dlatego kilka tygodni temu udostępniliśmy pierwszą wersję CTP.

Zobacz również:

  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji

Ale wersja CTP przeznaczona jest dla klienta, nie serwera?

Tak. Z tym, że mogę zapewnić, że w chwili premiery system WinFS nie będzie dostępny ani w wersji klienckiej Windows Vista, ani w Longhorn Server.

W ilu wersjach dostępny będzie Windows Vista (pojawiły się już plotki, że będzie ich aż 7)? Czym będą się one od siebie różniły?

Na razie nie udzielamy żadnych informacji na ten temat - dokonujemy w tej sprawie pewnych ustaleń, zbieramy opinie klientów i partnerów, ale wszystko się może jeszcze zmienić.

Podczas swojego wystąpienia nie podał Pan terminu udostępnienia drugiej wersji beta systemu Windows Vista. Czy to znaczy, że jeszcze go nie ustalono?

Zgadza się. Przed nami jeszcze dwa wielkie kroki, beta 2 oraz finalna wersja RTM (Release to manufacturing) - aczkolwiek w tej chwili nie mogę podać dat ich udostępnienia.

Testowaliśmy już pierwszą wersję beta systemu Windows Vista - relację z testu możecie znaleźć w tekście "Windows Vista - czarny koń Microsoftu".

Zapowiedzieliście dziś również nowy element systemu, którego zadaniem będzie obsługa przepływu procesów - Windows Workflow Foundation. Czy będzie on dostępny również dla starszych systemów?

Windows Workflow Services znalazł się już w wersji CTP WinFX - to jego element. Chcemy, by użytkownicy powoli się z nim zaznajamiali. Ten komponent będzie dostępny również dla systemu Windows XP.

Co nowego na PDC 05?

Informacje o Windows Vista to nie wszystko, co Microsoft przedstawił podczas Professional Developers Conference 2005. Oto pozostałe nowości:

Microsoft Expression

- Koncern zaprezentował pakiet narzędzi deweloperskich i edycyjnych - Microsoft Expression. W jego skład wchodzi m.in. zapowiadany Sparkle Interactive Designer, aplikacja do authoringu grafiki i animacji 3D, edytor grafiki rastrowej Acrylic Graphic Designer oraz Quartz Web Designer, narzędzie do projektowania stron WWW. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tekście: "Microsoft zaprezentuje pogromcę Flasha".

Microsoft Word (Office 12)

- Mogliśmy wreszcie dowiedzieć się więcej o następcy Office 2003 - znanym na razie pod roboczą nazwą Office 12. Sam Bill Gates szczegółowo omówił założenia nowego interfejsu programu oraz jego zalety, które mają znacznie ułatwić prace użytkownikom (szczegółową relację można znaleźć tutaj).

- Wczoraj udostępniono tzw. technology preview (czyli pokaz technologii) kolejnych wersji Internet Information Service (ISS 7) oraz Windows Compute Cluster Solution - czyli specjalnej wersji systemu Windows, przeznaczonej dla naukowców i instytucji finansowych zainteresowanych przetwarzaniem ogromnych ilości danych. Koncern zapowiedział również - na 2007 r. premierę systemu Longhorn Server (czyli następcy Windows Server 2003).


TOP 200