TETRA w perspektywie Euro 2012

Z Johnem Higginsonem, dyrektorem regionalnym ds. klientów kluczowych w Motorola Enterprise Mobility Solutions, rozmawia Adam Urbanek.

Obecnie obserwuje się dwa trendy wdrażania systemów TETRA1 (V&D): przez instalację wielu lokalnych systemów "wyspowych", a potem ich integrowanie w system ogólnokrajowy, oraz polegający na wdrażaniu systemu centralnego, a następnie rozszerzany o lokalizacje odległe. Który z nich preferuje Motorola w Polsce?

TETRA w perspektywie Euro 2012

Najkorzystniejszym scenariuszem jest ten, który najlepiej spełnia wymagania klienta, a rozwiązania Motoroli można stosować w obu wariantach. Oferowana przez nas infrastruktura wykorzystuje jako szkielet rozproszoną sieć IP, dzięki czemu zapewnia łatwość adaptacji i skalowalność rozwiązania. Kluczową kwestią do rozważenia podczas planowania inwestycji do obsługi jakiegokolwiek wydarzenia jest możliwość jej pełnego wykorzystania po imprezie, co w tym przypadku umożliwiłoby łączność służbom bezpieczeństwa publicznego. Wykorzystanie sieci IP, jako podstawowego mechanizmu komunikacyjnego tej architektury, znacznie ułatwia integrację z obecnie stosowanymi systemami - wpływa to korzystnie na ekonomiczny aspekt inwestycji.

Jaki sprzęt TETRA może dostarczyć Motorola do obsługi mistrzostw Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie?

Motorola dostarcza kompletne rozwiązania TETRA, które można stosować do obsługi mistrzostw Euro 2012. Mamy wszystkie elementy infrastruktury (centrale, stacje bazowe, konsole dyspozytorskie oraz terminale zarządzania systemem), radiotelefony (kompletny zestaw terminali i akcesoriów) oraz pełen zakres usług implementacyjnych. Motorola ma też wieloletnie doświadczenie w zakresie wspierania dużych imprez masowych, z których warto wymienić: Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2002 (Korea National Police); Igrzyska Afrykańskie 2003; Szczyt UE-Rosja 2004; Szczyty G8 2005 & 2007; Wyścig Formuły 1 - Grand Prix Singapore 2008; Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2008; Puchar Konfederacji 2009 oraz wiele innych. Podczas organizacji większych imprez, oprócz obsługi TETRA do zabezpieczenia samej imprezy, wykorzystuje się ją jako platformę łączności krytycznej w całym mieście, a szczególnie w miejskich środkach komunikacji publicznej.

Systemy TETRA są powszechnie instalowane na świecie. Który rynek jest najbardziej lukratywny dla firmy i jak na tym tle wypada Polska?

TETRA jest już technologią dojrzałą, która sprawdza się w wielu zastosowaniach. Motorola jest dostawcą zarówno elementów infrastruktury, jak i radiotelefonów, a nasze systemy zgodne ze standardem TETRA pracują w ponad 100 krajach. Dostarczyliśmy prawie dwukrotnie więcej radiotelefonów od jakiegokolwiek innego dostawcy takich urządzeń. Segment bezpieczeństwa publicznego od zawsze był głównym odbiorcą rozwiązań TETRA, w którym Motorola ma największe doświadczenie. Obecnie możemy pochwalić się uzyskaniem kontraktów w 7 ostatnio ogłoszonych przetargach na ogólnokrajowe systemy łączności dla służb bezpieczeństwa publicznego. Z uwagą obserwujemy więc rosnące zainteresowanie rozwiązaniami TETRA ze strony użytkowników komercyjnych oraz korporacyjnych. Polska ma dla nas szczególne znaczenie, o czym świadczy funkcjonujące w Krakowie Centrum Oprogramowania Motoroli, zatrudniające ponad 1000 pracowników, oraz otwarcie naszej placówki firmowej w Warszawie.

Czy nowy standard TETRA2 może być wdrażany na dotychczasowej infrastrukturze TETRA1 jedynie poprzez modyfikację, czy trzeba wymieniać wszystkie moduły aktywne na nowe?

Perspektywy wdrożenia standardu TETRA2 wydają się bardzo obiecujące, a wszelkie elementy infrastruktury dostarczane obecnie przez Motorolę są w pełni zgodne z TETRA2. Uruchomienie TETRA2 nie wymaga więc żadnych modyfikacji sprzętu, a jedynie uaktualnienia programowego. Kluczowym elementem standardu TETRA2 jest obsługa TEDS

(TETRA Enhanced Data Service), która zapewnia zdecydowanie większe przepustowości dla pakietowej transmisji danych na bazie bezpiecznej i niezawodnej struktury TETRA. Rozwiązania standardu TETRA związane z transmisją danych są stosowane w różnych aplikacjach. Można drogą radiową przekazywać funkcjonariuszom policji zdjęcia zaginionych osób, strażakom zdalnie przesyłać plany budynków w trakcie akcji ratowniczych czy prowadzić online nadzór nad rurociągami w przemyśle naftowym lub gazowym. Obecnie przewidujemy wzrost zainteresowania rozwiązaniami TETRA2 z wygodną obsługą TEDS.

Czy dotychczasowe terminale TETRA1 będą funkcjonować w systemie TETRA2?

Wszystkie radiotelefony Motoroli zgodne ze standardem TETRA1 można stosować w systemach z zaimplementowaną usługą TETRA2, a jedynym ograniczeniem będzie brak dostępu do zaawansowanych usług TETRA2/TEDS. Radiotelefony dające dostęp do aplikacji TEDS pojawią się wkrótce w ofercie Motoroli, dzięki czemu system obsługujący Mistrzostwa Euro 2012 zapewni zaawansowane usługi trankingowe.


TOP 200