Sześć pytań do Red Hata

Luty upłynie pod znakiem open source - w tym miesiącu odbędzie się OSDL Enterprise Linux Summit oraz LinuxWorld Conference & Expo. Przy tej okazji szef Red Hata Matthew Szulik odpowiedział na kilka pytań redakcji amerykańskiego Computerworlda m.in. na temat konkurencji i trendów na rynku linuksowym.

Computerworld: Jakie obserwuje Pan obecnie trendy na rynku?

Sześć pytań do Red Hata
Matthew Szulik: Nie wszyscy do dostrzegają jeszcze , jednak coraz więcej klientów decyduje się w pierwszej kolejności na konkretną architekturę, a nie na produkt. Największe przedsiębiorstwa z którymi prowadzimy interesy chcą najszybciej jak to możliwe przejść na standaryzowaną architekturę Intela.

Jak przebiega migracja?

Większość z nich podejmie migrację z systemów mainframe czy innych 61 wariantów Uniksa. Poza USA, zmiana platformy przebiega na linii od środowiska Microsoftu do standardu Linux/Intel.

Czy przejęcie spółki SuSE Linux AG przez Novella wpłynęło na model waszego działania?

Operacja ta nie zmieniła naszego podejścia. Trzeba przyznać, że w wyniku umowy jaką Novell zawarł z Microsoftem, przybył nam dobrze dofinansowany konkurent. Red Hat nie przejmuje sie tym i koncentruje się na potrzebach swoich klientów.

Kiedy pojawi się Red Hat Enterprise Linux 4?

Premiera nowej wersji jest planowana w połowie lutego. To będzie niesamowicie bogata i stabilna wersja.

Kto jest największym konkurentem Red Hata?

Niezmiennie od lat - dwugłowa hydra - Sun Microsystems oraz Microsoft.

Co Pan sądzi na temat systemu Solaris w wersji open source?

Nie rozumiem tego. Przejrzystość kodu oraz wspólne rozwiązywanie problemów stanowi o istocie open source. Przekonaliśmy się o tym boleśnie na własnej skórze przejęte przez nas oprogramowanie nie spotkało się z żadnym odzewem ze strony środowiska programistycznego. Moim zdaniem kod Solarisa (system Sun Microsystems) jest źle opisany i źle wspierany.

Rozmawiał: Carol Sliwa

Opracowanie: am

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200