Sun Microsystems stawia na konwergencję i wirtualizację

Koncern Sun połączył niedawno dwie grupy (oddziały zajmujące się serwerami i pamięciami masowymi) tworząc dużą jednostkę, na czele której stanął John Fowler - długoletni pracownik Suna, specjalista od wydajnych komputerów obliczeniowych. W rozmowie z redaktorem amerkańskiego periodyku NetworkWorld Fowler ujawnia plany firmy na najbliższe lata i przedstawia najważniejsze założenia koncernu dotyczące kowergenecji serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych.

Jakie kwestie techniczne interesują obecnie najbardziej klientów firmy Sun?

Sun Microsystems stawia na konwergencję i wirtualizację
Tematem numer jeden jest energooszczędność. Każdy klient chce wiedzieć, jaką wydajność ma serwer w przeliczeniu na jeden wat pobieranej mocy. To samo można powiedzieć o wirtualizacji. Nasi klienci chcą na ten temat wiedzieć jak najwięcej. Jak można wirtualizować serwery? Ile to kosztuje? Czy jest trudne i jakie są korzyści po wdrożeniu w centrum danych takiej technologii?

Czy myśli Pan, że o wirtualizowaniu serwerów mówi się za dużo i technologii tej nadaje się zbyt duży rozgłos?

Zobacz również:

  • Szef Microsoftu mówi o nieudanej operacji przejęcia firmy TikTok

Nie. Myślę, że jest to rzeczywiście istotna technologia. Systemy mainframe i uniksowe wspierają takie rozwiązania od dawna. IBM wprowadził wirtualizowanie zasobów do systemów typu mainframe już w latach sześćdziesiątych. Obecnie technologia ta wkroczyła do komputerów platformy x86 market. Mówi się o niej obecnie tak dużo, ponieważ wcześniej nikt nie myślał o wirtualizowaniu komputerów Windows. Obecnie jest to możliwe. Użytkownicy zdali też sobie sprawę z tego, że konsolidowanie serwerów przyczynia się do płacenia mniejszych rachunków za energię elektryczną. Stąd takie zainteresowanie tym tematem.

Czy potwierdza Pan fakt, że przychody firmy Sun ze sprzedaży dyskowych pamięci masowych drastycznie spadły w ostatnich latach?

Tak, to prawda.

Czy ostatnia reorganizacja (połączenie dwóch oddziałów) rozwiąże ten problem?

To nam na pewno pomoże. Po pierwsze, nasze przychody w tym segmencie rynku ustabilizowały się ostatnio i w mijającym właśnie kwartale nawet nieco wzrosły. Obecnie pracujemy nad nowymi systemami pamięci dyskowych, które ujrzą światło dzienne w 2008 r.

Czy może Pan ujawnić nieco więcej szczegółów dotyczących tych systemów?

Mogę tylko powiedzieć, że koncentrujemy swoją uwagę na rynku produktów klasy średniej i podstawowej. Rynek pamięci masowych klasy najwyższej rozwija się ostatnio słabo. Sun dostarczał zawsze produkty klasy "enterprise", o obecnie zmieniamy strategię, tak aby nasze produkty trafiały również do małych i średnich firm.

A jakie uwarunkowania technologiczne spowodowały, że Sun zdecydował się połączyć grupę serwerową z grupą zajmującą się pamięciami masowymi?

Serwery i pamięci masowe to urządzenia sieciowe. A w sieci mamy do czynienia z konwergencją. Funkcjonalności i protokoły przenikają się wtedy nawzajem. Użytkownicy wdrażają aplikacje korzystające z technologii FCoE (Fibre Channel over Ethernet), Fibre Channel over InfiniBand czy też iSCSI (przesyłanie danych SCSI przez sieci IP). Teraz te wszystkie protokoły i metody transferowania danych będzie miała na uwadze jedna grupa.

Producenci integrują ze sobą ściśle systemy pamięci masowych i serwery. Co Pan myśli na ten temat?

Użytkownicy instalują w serwerach coraz pojemniejsze dyski, stosując przy tym różne technologie, tak aby skrócić czas dostępu do danych. Systemy pamięci masowych pracują przy tym coraz wydajniej, a ich dostawcy zagnieżdżają w nich szybkie serwery, tak iż systemy takie mogą realizować wiele skomplikowanych zadań.

Sun ma obecnie w ofercie systemy pamięci masowych zawierające potężne komputery, zdolne wykonywać szybko całą gamę zadań. Czy są to systemy pamięci masowych? Czy są to może komputery? To nie jest istotne. Produkujemy serwery, instalując w nich pamięci masowe o olbrzymich pojemnościach. Czy są to tylko komputery czy komputery zintegrowane z systemem pamięci masowej? Nazwa jest dla nas sprawą drugorzędną. My nazywamy takie produkty serwerami pamięci masowych (storage servers).

Sześć miesięcy temu Sun zaprezentował superkomputer Constellation, twierdząc iż jest to jedna z najpotężniejszych platform obliczeniowych na świecie. Mógłby Pan odnieść się do tego faktu?

Constellation to rozwiązanie integrujące HPC (High-Performance Computing) z HPN (High Performance Networking) i z wydajnym systemem pamięci masowej, sprzedawane jako kompletny pakiet.

Największy system Constellation instalujemy obecnie w Texas Advanced Computing Center (University of Texas; Austin). System składa się z pamięci masowej o pojemności 2,5 PB, potężnej jednostki obliczeniowej oraz z wielu przełączników InfiniBand. Będą na nich uruchamiane w pierwszym rzędzie aplikacje wykonujące obliczenia techniczne, ale z czasem będzie też mógł obsługiwać aplikacje biznesowe.

Pracuje Pan w firmie Sun od 1990 r. Co zmieniło się w niej od tamtego czasu?

Gdy zacząłem pracować w firmie, produkowała ona głównie stacje robocze. Sun zmienił się przez ostatnie 17 lat. Wcześniej nie produkowaliśmy pamięci masowych. Teraz oferujemy pamięci masowe (przejęliśmy StorageTek kilka lat temu), wydajne serwery oraz wkraczamy śmielej na rynek rozwiązań sieciowych.

A jakie największe zmiany czekają nas w najbliższych trzech do pięciu lat w takich obszarach (chodzi o technologie), jak serwery oraz systemy pamięci masowych?

Nie powiem tu nic nowego. Wirtualizowanie nie będzie żadną nowością. Wydaje się, że każde środowisko obliczeniowe będzie wtedy na jakiś sposób zwirtualizowane. Użytkownicy będą też korzystać w dużo większym stopniu z ofert firm świadczących różnego rodzaju usługi informatyczne.

A może jakieś przewidywania dotyczące innych technologii?

Na pewno będą to rozwiązania sieciowe, takie jak 3G czy WiMAX. Można tu się spodziewać bardzo dużych przepustowości, dużo większych niż ma to miejsce obecnie.

Za trzy do pięciu lat użytkowników typu cienki klientów spotkamy wszędzie. Będą różne urządzenia, od telefonu do komputera. Dużą rolę będą w tych środowiskach odgrywać duże przepustowości połączeń, zarówno kablowych, jak i bezprzewodowych.

Jakie macie plany na przyszły rok w tym obszarze (serwery) Sun?

Prowadzimy tu wiele badań i projektów. W pierwszej połowie 2008 r. wprowadzimy na rynek duży serwer oparty na układach Niagara. Oferujemy wiele serwerów na bazie tego procesora, który zawiera między innymi układy obsługujące połączenia Ethernet 10 Gb/s. Mamy też serwery oparte na układach Xeon (Intel) i Opteron (AMD). Te linie będą też rozwijane. Będą to systemy klasy średniej i podstawowej.

***

Rozmawiał: Jon Brodkin, NetworkWorld

Opracował: Janusz Chustecki

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200