Strategie zatrudnienia: NextiraOne Polska

O oczekiwaniach wobec kandydatów, procesie rekrutacji, proponowanych ścieżkach kariery, konkurencji o najzdolniejszych pracowników rozmawiamy z Markiem Kobielskim, prezesem zarządu NextiraOne Polska.

Często mamy do czynienia z osobami bardzo zdolnymi i ambitnymi, które stosunkowo szybko dochodzą do granicy możliwości, jakie oferuje im firma. Nie mogą awansować wyżej, ponieważ nie można sztucznie rozbudowywać firmy. Wówczas, aby ich zatrzymać, szuka się innych, szczególnych i spersonalizowanych benefitów materialnych.

Czego dziś oczekuje się od kandydatów?

Przede wszystkim kreatywności i zaangażowania. To jeden z powodów, dla których utrzymujemy stosunkowo młody zespół. Średnia wieku w naszej firmie od kilku lat utrzymuje się na poziomie 35 lat. Staramy się przyjmować do pracy osoby tuż po studiach lub z najwyżej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Szukamy bowiem młodych, nieskażonych umysłów, równolegle zaś osób, które już się gdzieś sprawdziły i dysponują odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. W tym roku przyjęliśmy wyjątkowo dużo pracowników, bo aż 35! To sporo jak na 200-osobowy zespół. Choć trzeba nadmienić, że kilkanaście z nich uzupełniło wakaty. Nowych pracowników zatrudniliśmy zarówno w sprzedaży, jak i w działach technicznych.

Jak poszukują więc Państwo pracowników?

Współpracujemy z grupą kilku wyselekcjonowanych agencji, które są w stanie aktywnie wesprzeć nas w procesie rekrutacji. Wbrew pozorom, nie ma ich wiele. Korzystamy z ich usług w zależności od poszukiwanego stanowiska. Często ogłaszamy się sami. Bardzo dobre efekty przynosi też wewnętrzny program rekrutacyjny, w ramach którego nasi pracownicy polecają odpowiednie osoby na poszukiwane przez nas stanowiska.

Wszystko to jednak wymaga od nas poświęcenia dużej ilości czasu podczas wstępnej selekcji kandydatów. Nader często bowiem oczekiwania nasze i przyszłych pracowników rozmijają się. Coraz trudniej znaleźć pracowników z określonym przez nas profilem. Młodych ludzi, zwłaszcza w Warszawie, cechuje postawa bardzo roszczeniowa. Od samego początku mają duże oczekiwania, jednocześnie często nie mogąc wykazać się jeszcze żadnymi osiągnięciami. Między innymi właśnie dlatego liczymy na polecenie wiedząc, że nasi pracownicy będą chcieli pracować z kimś podobnym do siebie, a dodatkowo znają nasze wymagania w stosunku do kandydatów oraz wiedzą, czego się można po nich spodziewać.

Jakie oczekiwania stawia się przed kandydatami?

Poszukujemy osób samodzielnych, które mają wiedzę z określonego obszaru, chęć działania i potrafią rozwiązywać problemy. Jednym z podstawowych kryteriów rekrutacyjnych jest też dobra, komunikatywna znajomość języka angielskiego. Ważne dla nas jest również to, aby przyszli pracownicy umieli myśleć szerzej, byli otwarci na zmiany i potrafili współpracować z innymi. Mieli także własne pasje i zainteresowania oraz po prostu byli ciekawi świata i ludzi.


TOP 200