Pytania o kondycję polskiego rynku

O konsolidacji i liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz o perspektywach jego rozwoju rozmawiamy z przedstawicielami czołowych dostawców rozwiązań teleinformatycznych.

O konsolidacji i liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz o perspektywach jego rozwoju rozmawiamy z przedstawicielami czołowych dostawców rozwiązań teleinformatycznych.

Jakie znaczenie dla Was, jako dostawcy rozwiązań teleinformatycznych, ma planowana w kraju konsolidacja mniejszych, niezależnych operatorów, co wiąże się z tworzeniem grupy stanowiącej przeciwwagę dla monopolisty - TP SA?

Pytania o kondycję polskiego rynku
Piotr Binda (PB), dyrektor ds. marketingu i rozwoju Alcatel Polska:

Z całą pewnością każdy nowy klient jest dla nas szansą. W przypadku przeprowadzenia procesu konsolidacji operatorów skorzystać powinien również na tym każdy abonent, zwłaszcza w sferze dostępu do coraz atrakcyjniejszej oferty usług.

Michael Rasmussen (MR), prezes zarządu Ericsson Sp. z o.o.:

Ericsson współpracuje ze wszystkimi operatorami. Łączą nas z większością z nich dobre kontakty poparte wcześniejszymi kontraktami. Jesteśmy gotowi nie tylko dostarczać sprzęt i technologie, ale także współuczestniczyć w tworzeniu usług i wspomagać operacyjne sieci.

Stanisław Szuder (SSz), prezes zarządu Lucent Technologies Poland:

Z uwagą przyglądamy się tendencjom konsolidacyjnym na rynku telekomunikacyjnym. To w dużej mierze efekt liberalizacji tego sektora oraz normalny proces w warunkach rynkowej konkurencji. Z naszego punktu widzenia istotny jest fakt, że operatorzy, o których wspomina się przy okazji przewidywanej konsolidacji, są również - obok TP SA - klientami Lucent Technologies. Jesteśmy przekonani, że bez względu na zmiany rynkowe oferowane przez nas rozwiązania i usługi będą zaspokajały potrzeby naszych klientów - zwłaszcza wobec połączenia nakładów na inwestycje, co może nastąpić w wyniku fuzji. Konsolidacja może również otworzyć drzwi dla kolejnych, nowych operatorów na rynku polskim. Dla dostawców oznaczać to może nowe szanse do wykorzystania.

Pytania o kondycję polskiego rynku
Harald Eggers (HE), wiceprezes zarządu Siemens Sp. z o.o.:

Dla Siemensa jako dostawcy rozwiązań teleinformatycznych powstanie nowego operatora sieci stacjonarnej przy udziale mniejszych, niezależnych firm byłoby sytuacją korzystną. Oczywiście najistotniejszym warunkiem są środki finansowe potrzebne do sfinansowania takiego projektu.

Taki operator potrzebowałby dużo wyższego kapitału na finansowanie nowych inwestycji, co wpłynęłoby korzystnie zarówno na sytuację dostawców, jak i abonentów. Możemy przewidywać, że nastąpi efekt synergii - ze strony operatora wzrośnie popyt na rozwój istniejących już sieci, co pozwoli mu wyjść z dużo szerszą i konkurencyjną w stosunku do obecnego monopolisty ofertą dla klientów. Natomiast to, czy taki operator będzie konkurencją dla TP SA, okaże się w dalszej perspektywie.

W jaki sposób powoli postępująca liberalizacja polskiego rynku telekomunikacyjnego wpływa na sprzedaż rozwiązań teleinformatycznych?

PB: Z faktem, że polski rynek telekomunikacyjny wymaga liberalizacji, praktycznie nikt już nie polemizuje. Spory mogą wywoływać forma i zakres jej wprowadzania. Przyjęty model zakładał prywatyzację w niewielkiej skali, począwszy od sieci lokalnych, które z natury rzeczy należą do mniej dochodowych. Trudniejszy start operatorów niezależnych niewątpliwie nie sprzyja z ich strony inwestowaniu, co musi odbić się na poziomie sprzedaży rozwiązań teleinformatycznych przez dostawców. Kolejne kroki na drodze liberalizacji rynku telekomunikacyjnego - zarówno uwolnienie połączeń międzynarodowych i ewentualnie dostępu do pętli abonenckiej, jak i działania konsolidacyjne - mogą ten trend odwrócić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200