Przyszłość to innowacyjność

Z Andrzejem Jaskulskim, prezesem Sun Microsystems Poland, rozmawia Anna Machol.

Z Andrzejem Jaskulskim, prezesem Sun Microsystems Poland, rozmawia Anna Machol.

Przyszłość to innowacyjność
Jaki typ serwerów cieszy się największym powodzeniem na polskim rynku? Prosimy o wskazanie "bestsellerów".

Pod koniec ub.r. Sun wprowadził na rynek nową linię serwerów. Obejmuje ona trzy grupy maszyn. Pierwsza to serwery low-end dla grup roboczych - relatywnie tanie produkty wolumenowe. W tej kategorii niekwestionowanym liderem był do tej pory 4-procesorowy system E450, sprzedany w Polsce w tysiącach sztuk. Ta maszyna jest teraz zastępowana systemem V880, dostępnym na rynku od listopada ub.r. Jest to produkt zupełnie nowy jakościowo, którego koncepcja jest oparta na tzw. przełącznicy krzyżowej. Oznacza to brak szyn systemowych, które były elementem spowalniającym i ograniczającym możliwości rozbudowy systemu. Nowe rozwiązania są także bardziej niezawodne, bo uszkodzenie jednego z elementów nie powoduje zatrzymania pracy całego serwera - system "broni się" i jest w stanie sam odłączyć uszkodzony fragment. Te maszyny są wyposażone maksymalnie w 8 nowych procesorów UltraSPARC III, oferując wydajność dostępną do tej pory w serwerach klasy midrange.

Druga grupa to maszyny średniej klasy, zawierające od 8 do 24 procesorów UltraSPARC III. Jest to całkowicie nowa linia, bardzo modularna. Gwarantuje niskie koszty upgrade'u, a jednocześnie pozwala obniżyć koszty produkcji, bo te same moduły wchodzą w skład różnych systemów. Tu także wykorzystano konstrukcję z przełącznicą, ale bardziej zaawansowaną, z rozbudowanymi funkcjami zwiększającymi niezawodność. Maszyny te są przeznaczone do zastosowań mission critical, w których konieczna jest nieprzerwana praca systemu.

Trzecia kategoria to StarCat, następca Star Fire 10000, wprowadzony na rynek w październiku ub.r. Jest to najmocniejszy uniksowy system klasy mainframe, zawierający do 106 procesorów UltraSPARC III. Znajduje zastosowanie w dużych centrach danych. W Polsce sprzedaliśmy już pierwszy taki system - zakupiła go Era GSM.

Wszystkie produkty z nowej linii oferują funkcje niezawodnościowe dostępne do tej pory tylko w zaawansowanych systemach E 10000. Cała linia cieszy się dużym zainteresowaniem. Z punktu widzenia liczby sprzedawanych systemów rynek na pewno zdominuje model V880.

Jak została przyjęta nowa oferta serwerowa Suna, anonsowana jako skrojona na potrzeby polskiego rynku?

Oferta została zaprezentowana w listopadzie ub.r., trochę więc jeszcze za wcześnie na wnioski. Optymistycznie nastraja bardzo duża liczba zapytań - nigdy jeszcze w naszej historii na polskim rynku nie było takiego zainteresowania ze strony małych i średnich firm. To dobrze wróży, choć na razie nie zawsze przekłada się na biznes.

Oferta obejmuje serwery Sun Fire V880 i Netra 20, wyposażone w procesory UltraSPARC III i najnowszą wersję systemu Solaris. Są to rozwiązania korzystne z punktu widzenia kosztów utrzymania systemu. Przejście z architektury klient-serwer do nowej architektury trójwarstwowej oznacza w perspektywie znaczące obniżenie tych kosztów - przede wszystkim odpada problem upgrade'u i wymiany PC-tów.

Względami ekonomicznymi tłumaczymy także rosnące zainteresowanie urządzeniami serwerowymi Sun Cobalt, wykorzystywanymi coraz częściej w sieciowym przetwarzaniu danych. Są to urządzenia plug & play, nieduże i niedrogie. Znajdują zastosowanie w małych i średnich firmach, dla których cena jest istotnym elementem. Stosowane są jako tzw. serwery brzegowe. Te produkty znane są na polskim rynku już od kilku lat, były oferowane, jeszcze zanim Sun przejął firmę Cobalt. Sprzedajemy je poprzez sieć naszych partnerów.

Na czym polega niedawno ogłoszona architektura Sun ONE (Open Network Environment)? Prosimy o przybliżenie tej koncepcji.

Sun ONE powstała parę miesięcy temu i jest zgodna z filozofią Suna opartą na trzech filarach. Pierwszy z nich to "masowa skalowalność" (massive scaleability), czyli możliwość rozbudowy systemu w wielu wymiarach, tak by był elastyczny i spełniał rosnące wymagania klientów. Drugi element to niezawodność, gwarantująca nieprzerwaną dostępność systemu. Trzeci filar - integrated stack - opiera się na założeniu, że moduły sprzętowe i programowe, z których składa się system, współpracują ze sobą, aplikacje działają niezawodnie i szybko, wdrażanie jest łatwe, a interfejs użytkownika jest standardowy i uniwersalny.

Sun ONE to wizja otwartej, skalowalnej i szybkiej platformy, która ułatwi świadczenie inteligentnych usług w sieci. Platforma składa się z modułów programowych i sprzętowych, pochodzących od różnych dostawców. Są tu produkty Suna, np. oprogramowanie iPlanet, są też produkty firm trzecich, np. Oracle czy Bea Systems. Najważniejsze jest, by jednoznacznie zdefiniować interfejsy, tak by wszystkie moduły - "klocki" - pasowały do siebie i niezawodnie oraz szybko ze sobą współpracowały.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200