Problem ochrony danych poza siecią

Bezpieczeństwo znajduje się zazwyczaj na liście priorytetów szefów IT, ale najnowsze badania przeprowadzone przez Ponemon Institute ujawniają, że co najmniej jeden obszar bezpieczeństwa danych IT jest przez nich pomijany - ochrona danych poza siecią, czyli technologie i polityki zabezpieczające dane w urządzeniach po odłączeniu ich od sieci.

Problem ochrony danych poza siecią
Instytut przeprowadził badania wśród 735 praktyków bezpieczeństwa IT w Stanach Zjednoczonych. Wyniki badań zaprezentowano na Sympozjum w Uniwersytecie Harwardzkim, gdzie przedstawiciel amerykańskiej edycji tygodnika "Network World" zadał założycielowi i szefowi Ponemon Institute, Larry'emu Ponemon, kilka pytań na temat, jak firmy podchodzą do ryzyka utraty krytycznych i poufnych danych korporacyjnych, zaniedbując ochronę poza siecią.

Które wyniki badań są najważniejsze i co one w istocie pokazują?

Pokazują ogromną liczbę firm, które wiedzą lub podejrzewają, iż ich poufne dane nie są chronione, a jednocześnie martwią się o brak zdolności identyfikacji i naprawy tego obszaru ryzyka. Badania w sposób konsekwentny pokazują, a "wieść gminna" to potwierdza, że w większości przedsiębiorstw dane poufne są wynoszone "za bramę" każdego dnia. Jest to olbrzymi problem.

Zobacz również:

  • IBM Security QRadar SIEM pomoże zarządzić globalną strukturą odpowiedzialną za bezpieczeństwo
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Bezpieczna miłość w sieci

Dlaczego bezpieczeństwo poza siecią nie znajduje jeszcze dostatecznego uznania w działaniach IT?

Ponieważ w większości organizacji straszakiem są dostrzegalne koszty i implikacje w zarządzaniu związane z rozwiązaniem tego problemu. Brak drastycznych ograniczeń, które mogą być nie do zaakceptowania w większości firm, powoduje że ludzie nie wiedzą jak zabezpieczać informację, która jest przechowywana w ich sprzęcie offline. Zamiast tego można zaobserwować postawę chowania głowy w piasek: udawać że problem nie istnieje i być dobrej myśli.

Jakie są bariery w zabezpieczaniu urządzeń i danych poza siecią?

Myślę, w najbliższej perspektywie jest to sprawa pogodzenia się z fundamentalnymi zmianami. Tak więc jest to potrzeba inwestowania w dobre technologie, ale one same nie rozwiążą do końca problemu narażania danych poza siecią. Wymaga to także zaprojektowania i stosowania polityki zarządzania danymi, a także wszechobecnej w organizacji świadomości, że każdy odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji. Brak szkoleń i programów uświadamiania, obejmujących wszystkie szczeble organizacyjne, jest często tym brakującym ogniwem bezpieczeństwa.

Jakie kroki mogą podjąć działy IT i specjaliści od bezpieczeństwa aby chronić dane poza siecią?

Surowe procedury zarządzania danymi, efektywne programy szkoleniowe i uświadamiające, stosowanie się do obowiązującej polityki i inwestowanie w technologie bezpieczeństwa, tak podstawowe jak szyfrowanie - to elementarne kroki dla wielu firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200