Pomaganie przez nauczanie. AWS uruchomiło darmowy program szkoleniowy dla Ukraińców

Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka, czyli praca na konkretnych rozwiązaniach. Dlatego otwieramy nowe sposoby nauczania w oparciu o program laboratoriów - rozmawiamy z Maureen Lonergan, wiceprezeską AWS Training and Certification.

Maureen Lonergan w Warszawie 12.10.2022 . Zdjęcie: Anna Ładan, Computerworld

CW: Rozmawiamy z okazji uruchomienia IT Skills4U, pierwszego program szkoleń i rozwoju kariery skrojonego pod potrzeby ukraińskich uchodźców. Jako że został on uruchomiony błyskawicznie, przypuszczam że opracowano go na kanwie większego programu szkoleniowego AWS, czy tak?

ML: Owszem, tak było. Wkrótce po wybuchu wojny nasza pracowniczka z Luksemburga skontaktowała się ze mną z propozycją, jak AWS Training and Certification może pomóc Ukraińcom. Na szczęście tworzymy program szkoleń od 10 lat. Stworzyliśmy więc dedykowany zespół, zatrudniliśmy kilka osób tutaj w Polsce, zaczęliśmy zbierać niezbędne komponenty. Część materiałów i treści zaczerpnęliśmy z AWS Academy, która wprowadza nasze treści na uniwersytety i szkoli profesorów. Inne materiały zaczerpnęliśmy z programu pomagającego naszym pracownikom się przekwalifikować i połączyliśmy je z innym, 12-tygodniowym bardziej intensywnym programem zaprojektowanym dla osób bez żadnych umiejętności technologicznych. Potem stworzyliśmy jeszcze stronę internetową, którą właśnie uruchamiamy. Szkolenia są dostępne dla wszystkich Ukraińców, bez względu na miejsce ich pobytu. Podsumowując, musieliśmy włożyć w to dużo pracy, szczególnym wyzwaniem były zajęcia akademickie dla osób bez umiejętności IT czy inżynierskich, ale udało się nam – szkolenia są da darmo dla Ukraińców i naprawdę w bardzo przystępnej, łatwej do przyswojenia formie.

Zobacz również:

  • Migracja do chmury - jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Jak Pani sądzi, ilu Ukraińców skorzysta z tej szansy na przekwalifikowanie się?

Oby jak najwięcej, bo dziś każdy powinien mieć umiejętności cyfrowe. Każdy Ukrainiec, który chce je opanować, może uzyskać dostęp poprzez portal szkoleniowy. Czy to pracownik restauracji, czy banku, który chce rozwinąć swoje umiejętności techniczne, może przejść przez szkolenia IT Skills4U. Zakładamy przeszkolenie co najmniej 10 tysięcy osób, ale mamy możliwości, aby przeszkolić znacznie więcej. Program będzie dostępny tak długo, jak będą chętni na takie szkolenia.

Wracając do głównego program szkoleń AWS, podobno chcecie przeszkolić 29 milionów ludzi z całego świata do 2025 roku?

Tak. W 2020 roku podjęliśmy zobowiązanie do przeszkolenia 29 milionów ludzi na całym świecie za darmo do 2025 roku. Oferta jest różnorodna i ogromna, staramy się udostępnić ją jak najszerzej, żeby mógł skorzystać każdy, kto chce. Cały czas rozbudowujemy możliwości dostępu, żeby więcej osób mogło wziąć udział. Przez pierwsze 2 lata przeszkoliliśmy ponad 13 milionów ludzi.

Szkolenia dotyczą głównie rozwiązań chmurowych. Jakie wg Pani kompetencje są kluczowe w tym obszarze?

To zależy od profesji. Oczywiście, potrzeba szkolenia zaczyna się od chęci nauki. Po drugiej stronie jest potrzeba pracodawcy. Oprócz szkoleń oferujemy pomoc w znalezieniu pracy. Do programu przystąpiło już ponad 30 firm partnerskich. Widzimy, że wielu naszych klientów i partnerów szuka biegłości w obszarze chmury, umiejętności tworzenia architektury rozwiązań bezpieczeństwa. Istnieje więc luka, bo trudno o takich specjalistów i niełatwo szybko osiągnąć tę biegłość. Są jednak obszary i role, gdzie wystarcza podstawowy poziom wiedzy o chmurze, aby móc wykonywać swoją pracę, np. marketing, prawo czy finanse. Szkolenia AWS wypełniają tę lukę, można dzięki nim szybko opanować podstawy i znaleźć pracę. Chodzi też o to, by wprowadzić umiejętności na rynek i pomóc naszym klientom. Inicjatywa IT Skills 4 U powstała w porozumieniu i jako odpowiedź na potrzeby obu stron: ukraińskich uchodźców i firm, które są gotowe ich zatrudnić. Zapewne część z kursantów zatrudni sam AWS.

A co legło u podstaw samego pomysłu tak ogromnej inicjatywy szkoleniowej? 29 milionów ludzi z 200 krajów w 5 lat? Tak ambitne zamierzenie jest trudne do zrealizowania.

Och nie, to wcale nie takie trudne! Najważniejsze są dwie rzeczy. Wewnątrz naszej organizacji kultywujemy filozofię „zróżnicowanych budowniczych” (ang. diverse builders). Jednym z jej przejawów jest patrzenie na każdego jako potencjalnie gotowego do nauki. To był punkt wyjścia. Powiedziałabym, że w dużej mierze zaczęliśmy od środowiska akademickiego i cyfrowego, upewniając się, że zapewniamy darmowe kursy dla każdej szkoły wyższej, która chce kształcić studentów z naszych technologii. Od ponad trzech lat mamy ponad 500 darmowych kursów. Myślę, że od tego się zaczęło, a potem już tylko nawarstwialiśmy i budowaliśmy kolejne programy. Szczególną uwagę skupiliśmy społecznościach o słabej infrastrukturze, którzy nie mają dostępu do edukacji, weteranach wojskowych przechodzących na emeryturę lub inwalidach wojennych, a także powracających z wojny oraz rodzicach, którzy zajmowali się dziećmi w domu. Staramy się patrzeć na każdego indywidualnie, spędzamy dużo czasu na analizowaniu potrzeb ludzi w różnych krajach. Luki wynikające z braku umiejętności technologicznych są olbrzymie, jednak w różnych społecznościach może to się inaczej objawiać. Jednym z przykładów jest nasz program GetIT – przeznaczony głównie dla młodych dziewcząt pomagający im wymyślić koncepcję aplikacji. Zadanie, jakie stawiały przed młodymi uczestniczkami tego programu polega na tym, jak ją sprzedać? Jak zaprezentować swój pomysł? Osobiście obserwowałam jeden z tych konkursów w Tel Avivie na początku tego roku i widziałam, jak bardzo te bardzo młode 12 i 13-letnie dziewczyny konkurują swoimi pomysłami. Stosowały niezwykle ciekawe sposoby, nie używając tradycyjnego marketingu. Pokazywały np. jak zaprezentowałyby swój pomysł w mediach społecznościowych, na Tik Toku. Sądzę więc, że przyszłość branży technologicznej będzie naprawdę niesamowita i różnorodna, z powodu rzeczy, które próbujemy robić teraz, a które napędzą zmiany w przyszłości. Podczas wspomnianej podróży zobaczyłam, jak wiele młodych kobiet aspiruje do kariery w branży nowych technologii. Kilka z nich jest teraz w moim zespole. Kobiety są nadal niewykorzystanym zasobem.

Jakie mają Państwo plany na przyszłość w związku z tymi szkoleniami?

Na razie będziemy kontynuować budowanie nowych kursów w oparciu o uczenie się przez doświadczenie. Wierzymy, że najlepszym sposobem na naukę jest praktyka, czyli praca na konkretnych rozwiązaniach. Dlatego otwieramy nowe sposoby nauczania w oparciu o program laboratoriów (Labs). Mamy też program o nazwie Cloudquest, który jest bardziej gamingowy, w którym budujesz inteligentne miasto poprzez usługi AWS. Inny program o nazwie Jams, który jest również rodzajem rywalizacji. Zamierzamy udostępnić je także w języku ukraińskim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200