Oferta w sam raz

Z Andrzejem Dopierałą, odchodzącym prezesem HP Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.

Z Andrzejem Dopierałą, odchodzącym prezesem HP Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.

Zwykli śmiertelnicy nie mogą tego zrozumieć - skoro wszystko idzie dobrze, to po co zmieniać?

Rzeczywiście odchodzę po wyjątkowo dobrym 2005 r. Osiągnęliśmy wzrost przychodów o 14%, zawarliśmy największy jednostkowy kontrakt na utrzymanie systemu IACS i sfinalizowaliśmy inwestycję HP we Wrocławiu. To ostatnie było moim marzeniem przez całe lata. Dlaczego więc odchodzę? Nie będę oryginalny jeśli powiem, że po prostu poczułem potrzebę zmian.

Trudno jest jednak zrozumieć dlaczego korporacja nie zatrzymuje jednego ze swoich najlepszych menedżerów?

Oferta w sam raz

Andrzej Dopierała

Dostałem dwie ciekawe propozycje od HP, ale niestety obie wiązały się z wyjazdem z Polski. Musiałem odmówić.

Nie widział się Pan w biurokracji, żal było adrenaliny?

To nawet nie to. O chęci pozostania w Polsce przeważyły względy osobiste.

A gdyby propozycja Oracle'a nie nadeszła...

Najpewniej dalej bym robił to co przez ostatnie siedem lat, z dnia na dzień dojrzewając do zmiany. Propozycja Oracle'a nadeszła w idealnym momencie.

Emigracja z branży IT nie wchodziła w grę?

Zabrzmi to nieskromnie, ale jestem przekonany, że mógłbym się nauczyć każdego biznesu, oczywiści okupując to mniejszym czy większym wysiłkiem. IT znam jednak od kilkunastu lat, zwłaszcza tę w wydaniu "enterprise". Po co więc miałbym na siłę szukać gdzie indziej.

Wyklucza Pan w przyszłości karierę międzynarodową?

Nie. Moja nowa praca będzie polegać głównie na zarządzaniu polskim oddziałem, ale ułamek czasu i energii muszę wygospodarować na kierowanie sprzedażą oprogramowania middleware w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To doświadczenie może się kiedyś przydać.

Kiedy HP znajdzie Pańskiego następcę?

Firma chce to uczynić jak najszybciej, ale niestety podobne procesy trwają tygodniami. Optymistycznie zakładając, do końca lutego powinna powstać krótka lista kandydatów. Pewnie w marcu będzie prowadzona właściwa selekcja.

Co zatem z władzą w trakcie bezkrólewia?

Pełniącą obowiązki prezesa będzie Barbara Knoll, dyrektor finansowa w HP Polska. Paweł Czajkowski będzie mnie zastępować na stanowisku dyrektora działu rozwiązań dla przedsiębiorstw. Sam jestem do dyspozycji HP do 10 lutego.


TOP 200