Nowe spojrzenie

O planach Juniper Networks mówi Wojciech Głażewski, kierujący nowo otwartym polskim przedstawicielstwem firmy.

O planach Juniper Networks mówi Wojciech Głażewski, kierujący nowo otwartym polskim przedstawicielstwem firmy.

Juniper Networks jest znany przede wszystkim jako dostawca ruterów do szkieletowych sieci operatorskich - główny konkurent Cisco. Co się obecnie dzieje na tym rynku, jakie są perspektywy?

Rynek ten ciągle się rozwija, a perspektywy wzrostu na przyszłość czynią go szczególnie atrakcyjnym. Udział rozwiązań Juniper Networks w rynku ruterów szkieletowych wynosi obecnie ok. 31% i stale wzrasta.

Analitycy twierdzą, iż obecnie wybudowanie "wielkiego" rutera, zwiększającego przepustowość łączy, nie rozwiązuje wszystkich problemów operatorów i nie spełnia wymagań stawianych nowoczesnym rozwiązaniom sieciowym. Skalowalność rozwiązań i przepustowość dawno przestały być wyzwaniem. Obecnie bardziej ceniona jest elastyczność oferowanego rozwiązania pod kątem możliwości implementacji różnorakich usług bez utraty wydajności i stabilności oraz konieczności rozbudowy systemu.

Obserwowany obecnie dynamiczny rozwój wszelkiego rodzaju usług, oferowanych w sieciach stałych i mobilnych, transmisji głosu i danych, stał się impulsem do nowego spojrzenia na zasoby sieciowe. Obserwujemy potrzebę ich "wirtualizacji", przydzielania części zasobów odpowiednim aplikacjom sieciowym, wirtualnego odseparowania różnych rodzajów ruchu w sieci, wymagających określonych atrybutów sieciowych (np. alokacja pasma), jednak realizowanych na wspólnych zasobach fizycznych. Takie spojrzenie na zagadnienia związane z nowoczesną infrastrukturą sieciową, określone przez Juniper jako inicjatywa Infranet, przyczyniło się do powołania podczas tegorocznej konferencji 3GSM w Cannes - Infranet Initiative Council (IIC) - porozumienia skupiającego firmy rozwijające rozwiązania konwergentne.

Firma poinformowała na początku br. o planach przejęcia Netscreen Technologies, dostawcy systemów bezpieczeństwa. Czy oznacza to wejście na rynek korporacyjny?

Nowe spojrzenie
Głównym motywem przejęcia Netscreen była potrzeba zapewnienia naszym klientom kompletnego rozwiązania, uzupełnionego aspektami bezpieczeństwa sieci. Stało się oczywiste, iż luki w zabezpieczeniach "wirtualnych" zasobów klientów przekładają się niestety na jak najbardziej rzeczywiste straty.

Kolejnym atutem wynikającym z przejęcia jest rozbudowana sieć dystrybucji. Oprócz globalnych partnerów - firm Ericsson, Lucent i Siemens - aktywnych przede wszystkim na rynku operatorskim, współpracujemy z firmami dystrybucyjnymi w modelu przystającym do wymagań rynku korporacyjnego. Dystrybutorem produktów Juniper Networks na terenie Polski została firma Clico, poprzednio oferująca produkty Netscreen Technologies.

Rynek operatorski, chociaż najbardziej spektakularny, nie był jednak jedynym, na którym Juniper Networks był obecny do tej pory. Warto wspomnieć chociażby o rynkach organizacji rządowych oraz badań i rozwoju. Naturalną ścieżką rozwojową było skierowanie oferty w stronę dużych przedsiębiorstw, niejednokrotnie mających infrastrukturę porównywalną do małych ISP.

Obecnie z nowym, poszerzonym o produkty Netscreen portfolio rynek korporacyjny stał się dla nas ważnym obszarem zainteresowania.

Jakie są plany i strategia polskiego przedstawicielstwa Juniper? Czy obszar działania będzie obejmować także inne rynki naszego regionu?

Zadaniem polskiego przedstawicielstwa jest obecnie skupienie się na rynku polskim. Planujemy wprowadzenie rozbudowanego modelu sprzedaży. Czekamy na stabilizację rynków w regionie po wejściu do UE, aby określić efektywną strategię dla obszaru działania przedstawicielstwa.

Co będzie w Polsce oferował Juniper?

Będziemy oferować, wspólnie z partnerami, pełny zakres produktów, m.in. rutery szkieletowe z serii T i M dla operatorów. Oczywiście, w ofercie nie może zabraknąć urządzeń serii E, cieszących się szczególnym powodzeniem w dobie wdrażania dostępu szerokopasmowego do sieci, szczególnie oferujących usługi multimedialne.

Obecnie oferta Juniper Networks obejmuje również rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa sieci. Są one oparte na urządzeniach Juniper Networks Netscreen i pogrupowane w następujące obszary funkcjonalne: Integrated Firewall/ IPSec VPN, SSL VPN, Intrusion Detection and Prevention (IDP), Secure Meeting.

Gdzie i u kogo na rynku krajowym pracują już urządzenia i rozwiązania Juniper Networks?

U ponad 20 klientów na terenie Polski. Wśród nich znajdują się zarówno operatorzy telekomunikacyjni, z Telekomunikacją Polską na czele, jak i firmy z sektora ISP czy sieci akademickie. Rozwiązania nasze funkcjonują również u klientów obejmujących zasięgiem działania obszar znacznie większy niż Polska, a mających tutaj swoje "przyczółki".

Dziękuję za rozmowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200