Na gorąco: Dorota Bachman

Opowiada o rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników, w tym na informatyków, prognozowanym wzroście płac w 2008 r. oraz poszukiwaniu specjalis-tów od IT na Wyspach Brytyjskich.

Opowiada o rosnącym zapotrzebowaniu na pracowników, w tym na informatyków, prognozowanym wzroście płac w 2008 r. oraz poszukiwaniu specjalis-tów od IT na Wyspach Brytyjskich.

Jak wiele ogłoszeń o pracę pojawiło się w polskim Internecie - którego potencjał rekrutacyjny bada GazetaPraca.pl - w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku? W których rejonach Polski pracodawcy szukają największej liczby pracowników?

Na gorąco: Dorota Bachman

Dorota Bachman

Do tej pory było to ponad milion ogłoszeń o pracę, to bardzo dużo! Najwięcej oczywiście z regionu mazowieckiego (28%), na drugim Śląsk (13%) a na trzecim miejscu - dzięki nowym inwestycjom zagranicznym, w tym w centra badawczo-rozwojowe czy fabryki m.in. telewizorów i monitorów LCD - znalazł się Dolny Śląsk (10%). Tam też jest proporcjonalnie poszukiwanych najwięcej specjalistów IT, techników, inżynierów. Na jedną ofertę pracy dostępną w Internecie w tej branży przypada średnio 180 osób aktywnych zawodowo, a wiadomo, im mniej kandydatów na jedno miejsce tym lepiej. Informatyka staje się dolnośląską specjalnością, jak swego czasu centra księgowe w Łodzi i Małopolsce.

Jak dużo jest ogłoszeń dotyczących specjalistów od informatyki, inżynierów, techników...

Ci specjaliści należą do grupy najbardziej poszukiwanych na polskim rynku. W pierwszych trzech kwartałach br. było to ponad 62 tys. ogłoszeń, z czego najwięcej - aż 53% - dotyczyło właśnie informatyków. Stali się oni bardziej poszukiwani niż - kiedyś przodujący - pracownicy działów marketingu. Znaczne zapotrzebowanie na specjalistów IT widać także w Wlk. Brytanii i Irlandii. To na Wyspach druga pod względem liczby ogłoszeń o pracę kategoria, po pracownikach fizycznych - budowlanych czy opiekunkach do dzieci.

Czy tak duża liczba ogłoszeń to dobra perspektywa na przyszłość dla osób szukających pracy? Jak szacowany jest wzrost płac?

Mamy dopiero wstępne szacunki. Na pewno ich liczba się nie zmniejszy, wręcz spodziewamy się 10-25% wzrostu. Tak duża podaż na pracowników pociąga oczywiście za sobą wzrost płac. W tym roku był on stosunkowo niewielki, średnio dla wszystkich branż na poziomie ok. 9%. Jak wynika z naszych szacunków w przyszłym roku może to już być jednak aż 15%! Co z kolei nie jest dobrym prognostykiem dla pracodawców.

Czy to znaczy, że stawiają oni przed przyszłymi pracownikami coraz niższe wymagania?

Optymalne - z perspektywy pracodawcy - byłoby zatrudnianie młodych osób z doświadczeniem. Niestety mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Dlatego przyszli pracodawcy często decydują się na poszukiwanie ludzi młodych, bez doświadczenia, studentów lub wręcz osoby ze średnim wykształceniem. Studenci starszych lat stają się pełnoprawnymi pracownikami. Pracodawca nierzadko woli sam przeszkolić pracownika. Dzięki temu zdobywa także jego lojalność. Informatycy to również osoby najczęściej zatrudniane na umowy o dzieło lub jako osoby fizyczne, prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Często też korzystają z telepracy.

Czym spowodowany jest tak duży wzrost zapotrzebowania na informatyków?

Obserwujemy obecnie bardzo dynamiczny rozwój nie tylko samych firm IT, ale przede wszystkim wzrost wykorzystania technologii informatycznych. Dlatego informatyków poszukują nie tylko firmy z branży, ale także inne organizacje, które - aby skutecznie funkcjonować na rynku - muszą rozwijać swoje systemy IT. Nie ma znaczenia czy jest to firma handlowa, produkcyjna, szpital, bank czy organ administracji. Inwestycje w IT wspomagają także napływające fundusze unijne.

Jakiego typu specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy?

Najwięcej ofert (53%) skierowanych było do informatyków, na drugim miejscu znaleźli się administratorzy sieci, systemów operacyjnych i aplikacji (10%), następnie zaś pracownicy help desk (5,5%).

Rozmawiał Adam Jadczak

Dossier

Stanowisko: dyrektor serwisów rekrutacyjnych GazetaPraca.pl

O raporcie: GazetaPraca.pl przeanalizo-wała ponad milion ogłoszeń w ośmiu najpopularniejszych serwisach rekrutacyjnych działających w Polsce

O pracy dla informatyków:33,6 tys. ogłoszeń dla nich ukazało się w trzech kwartałąch 2007 r.

O ogłoszeniach z zagranicy:Stanowią 6% wszystkich ogłoszeń o pracę, na Wyspach Brytyjskich znaczna część dotyczy informatyków

O podwyżkach płac:Według firm zajmujących się analizą rynku pracy w Polsce mają one wynieść 15%


TOP 200